Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

piątek, 22 stycznia 2010

75% kodu Linuksa piszą opłacani programiści

Autor: , 11:00, piątek, 22 stycznia 2010


Wielokrotnie słyszałem mit, który powtarzany wielokrotnie nie stał się jednak prawdą. Dotyczy on tworzenia Linuksa w zdecydowanej większości przez wolontariuszy i ochotników, którzy po godzinach poświęcają swój czas.

Jak bardzo mylne jest to twierdzenie, mówił na odbywającej się w tym roku konferencji Linux.conf założyciel LWN.net i deweloper Linuksa - Jonathan Corbet.

Przedstawił on analizy dotyczące powstawania jądra na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Jak się okazuje, rozwój Linuksa był w tym czasie bardzo dynamiczny a sam kernel zyskał 2,8 milionów linii kodu wprowadzonych w 55 tysiącach różnych poprawek (od wersji 2.6.28 do 2.6.32).

Cobret zwrócił także uwagę, iż każdego dnia dodaje się ponad 7000 linii kodu przy czym jak dokładnie stwierdził "proces rozwoju jądra jest wyraźnie dość żywy i dość aktywny".

Które więc firmy mają największy udział w tworzeniu jądra? Czołówkę otwiera Red Hat z 12% udziałów, następnie Intel - 8%, IBM i Novell po 6% każdy i Oracle z udziałami na poziomie 3%. Pomimo konkurencji między tymi firmami, cały proces tworzenia Linuksa przebiega bez problemów - dodaje Corbet.

Zapewne wielu ciekawi brak w tym zestawieniu Google, które bardzo aktywnie wykorzystuje oparte o Linuksa rozwiązania. Problem tkwi jednak w tym, że ze względu na swoją specyfikę Google większość zmodyfikowanego kodu pozostawia jedynie dla siebie. Więcej o tym pisałem już kiedyś we wpisie: Jak Google używa Linuksa.

źródło: apcmag.com

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety