poniedziałek, 25 stycznia 2010

Android Wardrive - namierz darmowe sieci WiFi

Autor: Adrian Nowak, 13:00, poniedziałek, 25 stycznia 2010Internet bezprzewodowy w telefonie uzyskany za pośrednictwem naszego komórkowego operatora może być niezwykle kosztowny a pokrycie sieciami WiFi mniejszych miast nie na zadowalającym poziomie.

Nie da się jednak ukryć, iż wielu "administratorów z przypadku" nie zabezpiecza swoich sieci bezprzewodowych, przez co istnieje możliwość (co prawda niezgodna z prawem) podłączenia się do nich w awaryjnych sytuacjach.

Jedyny oczywisty problem jaki się tutaj pojawia to skąd wziąć informacje o miejscach w których znajdują się niezabezpieczone sieci. Na szczęście okazuje się, że podobne dylematy ma wielu innych użytkowników, zatem stworzono aplikację Wardrive, która właśnie ten problem rozwiązuje.

Narzędzie działa w nieco nietypowy sposób. Pierwszym pomysłem na rozwiązanie problemu informowania o sieciach WiFi jest pobranie ich listy z internetu. To jednak powodowałoby puste plamy na mapie i bardzo dużą niedokładność.

Wardrive działa jednak zupełnie inaczej. Do budowania map wykorzystuje nic innego jak wbudowany odbiornik GPS i WiFi. Wystarczy aktywować narzędzie i możemy się wybrać w podróż po naszym mieście. Bez żadnej interakcji ze strony użytkownika, Wardrive stworzy mapę przypuszczalnie dostępnych miejsce darmowego surfowania.

Nie można jednak przy tym wszystkim zapominać o baterii, która nie przepada za uruchomionymi jednocześnie najbardziej prądożernymi modułami telefonu. Bazując jednak na moich wcześniejszych testach baterii telefonów HTC, byłbym raczej spokojny o powrót do domu. Po pełnym naładowaniu ciężko zużyć całą moc akumulatorka w kilka godzin.

źródło: tomasz.topa.pl
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety