czwartek, 7 stycznia 2010

Enna czyli lekki Media Center dla Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 7 stycznia 2010


W ostatnim numerze internetowego czasopisma Full Circle Magazine znalazło się porównanie aplikacji typu Media Center, które potrafią z Linuksowego pulpitu stworzyć centrum rozrywki. Niestety wśród nich zabrakło ciekawego narzędzia Enna, zatem warto te braki nadrobić.

Enna jest dziełem twórców dystrybucji GeeXboX, która - co nie jest chyba zaskoczeniem - ma zamieniać komputer w HTPC (Home Theater PC) używając w tym celu jak najmniejszej ilości zasobów sprzętowych. W związku z tą cechą, nic nie stoi na przeszkodzie by uruchomić dystrybucję w trybie Live CD bez konieczności jej instalowania.

Dużą prędkość działania Enna zawdzięcza bibliotekom używanym w środowisku Enlightenment (EFL). Dodatkowe moduły to już autorskie prace zespołu GeeXboX, z których najważniejsze to libvalhalla (odpowiada między innymi za skanowanie dysku oraz przechowywanie informacji w bazach SQLite) oraz libplayer (zawiera framweork multimedialny pozwalający kontrolować działanie pakietów takich jak MPlayer, Xine, VLC czy GStreamer).Enna Media Center można wgrać w Ubuntu z poniższego repozytorium:

deb http://packages.geexbox.org/ karmic main
Jeśli nie wiesz jak obsługiwać repozytoria, zajrzyj do tego wpisu.

Warto zauważyć, iż narzędzie jest jeszcze we wczesnej fazie budowy, zatem wiele ciekawych funkcji takich jak na przykład wsparcie dla popularnych witryn multimedialnych (YouTube, Last.fm) pojawi się dopiero w jego kolejnych wersjach. Już teraz Enna radzi sobie jednak dobrze z podstawowymi zadaniami takimi jak odtwarzanie muzyki, filmów, czy mniej popularne w naszym kraju przeglądanie ebooków (ze stron GoComics i OneManga).

Myślę, że całość jest ciekawą alternatywą dla uznanych projektów takich jak XMBC, Moovida, Boxee, czy Entertainer, szczególnie, że można jej wygodnie używać w trybie Live CD uruchamiając z płyty, którą znajdziecie na stronie twórców.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety