niedziela, 24 stycznia 2010

GIMP 2.8 już na koniec roku

Autor: Adrian Nowak, 14:42, niedziela, 24 stycznia 2010


GIMP przeżywa ostatnio prawdziwą rewolucję, chociaż nadal daleko mu do doskonałości i wygląda na to, że szybko się to nie zmieni.

Ja na co dzień korzystam z deweloperskiej wersji 2.7 mającej być mostem prowadzącym do stabilnego wydania 2.8. Mimo wszystko sporo rzeczy niezbyt mi się podoba jeśli chodzi o rozwój tego popularnego programu graficznego.

Obecnie większość nowości jakie są zauważalne (a to przecież najważniejsze) dotyczy interfejsu, który ewoluuje w nie najlepszym moim zdaniem kierunku. Rozumiem tutaj chęć naśladowania Photoshopa i likwidację problemu z rozrzuconymi po całym pulpicie okienkami, jednak niektóre nowości zwyczajnie nie mają racji bytu.

Nowa wersja GIMP-a ma na przykład umożliwiać łączenie w poziomie kilku różnych okien, jak na obrazku poniżej:
Nie chciałbym się na razie wypowiadać o płynności działania mając do dyspozycji jedynie wersję testową, jednak na chwilę obecną całość działa niestety tragicznie.

Są na szczęście także pozytywy, do których należy zaliczyć wygodniejsze wprowadzanie teksu na obrazku czy znacznie ciekawsze niż w poprzednich wersjach tryby pędzli, pozwalające na płynniejsze zamazywanie zmarszczek ;)

>> Prosta instalacja GIMP 2.8 w Ubuntu

Wczoraj jeden z deweloperów GIMP-a zapowiedział, iż finalna wersja nowej wersji narzędzia ma się pojawić 27 grudnia tego roku. Do tej pory nie trzymano się ścisłych planów podczas kolejnych wydań, jednak jak zaznacza Martin Nordholts - ma to być dodatkowy element motywujący do pracy.

Problemem był także fakt, iż coraz trudniej było zdecydować jakie funkcje zostaną dołączone do wersji 2.8, natomiast jasny plan ma takie wątpliwości rozwiać. Wprowadzone zmiany nie gwarantują oczywiście, że tym razem twórcom uda się zdążyć na czas, jednak deweloperzy zaznaczają, iż zaplanowany termin jest jak najbardziej realny.

źródło: chromecode.com

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety