piątek, 15 stycznia 2010

Google migruje na ext4 - my już mamy

Autor: Adrian Nowak, 13:51, piątek, 15 stycznia 2010


Czasem są takie chwile, że nie wyobrażam sobie jak mógłbym nie używać Linuksa. Jako fan nowych technologii przesiadka na Windowsa to według mnie kilka lat do tyłu.

Niestety w niektórych obszarach Linux nie radzi sobie tak dobrze jak konkurencja, jednak jeśli chodzi o jakość wykorzystywanych rozwiązań, trudno mu dorównać. Dziś Google ogłosiło, że rozpoczyna migrację na najnowszą wersję systemu plików ext4, która od kilku miesięcy gości już na dyskach użytkowników nowych wersji Ubuntu i innych popularnych dystrybucji.

Przez długi czas wydawało się, że ext2 na których pracowały serwery giganta to wszystko co można sobie wymarzyć. Okazało się jednak, że alokacja bloków na dysku nie była doskonała i zmuszała do wykonywania dodatkowych wyszukiwań. Ext4 ma zniwelować to zjawisko a tym samym poprawić wydajność Google, która podobno już teraz jest widoczna.

Pamiętam, że jeszcze niedawno głośne były problemy z nowym systemem plików, które w skrajnych przypadkach powodowały utratę danych. Wygląda jednak na to, że jeśli Google zaufało nowemu rozwiązaniu, tym bardziej typowi użytkownicy nie powinni się już go obawiać.

źródło: tech.slashdot.org

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety