piątek, 29 stycznia 2010

Gstyle - nowy edytor motywów graficznych

Autor: Adrian Nowak, 11:00, piątek, 29 stycznia 2010


Domyślnie umieszczone w GNOME narzędzie do modyfikacji wyglądu może sprawiać początkującym nieco trudności, gdyż wiele opcji jest naprawdę dość głęboko ukrytych. Pomimo że na chwilę obecną nie ma lepszego rozwiązania, użytkownicy nie poddają się i cały czas tworzą własne narzędzia takie jak Gstyle.

Przy użyciu Gstyle zmienimy tapetę, XSplasha, motyw GTK, ikony, kursor i wiele innych parametrów dotyczących wyglądu systemu. Pomimo iż wszystko to możemy zrobić także z poziomu innych narzędzi to bardzo podoba mi się tutaj rozwiązanie z zakładkami po lewej stronie, z których wybieramy interesującą nas kategorię.

Dodatkową funkcją, którą możemy odnaleźć na przykład domyślnie w KDE jest pobieranie i instalacja motywów bezpośrednio z internetu. Nie musimy już zatem przeglądać przeznaczonych do tego witryn, ściągać paczki i na koniec ręcznie jej wgrywać - wystarczy, że zaznaczymy dany motyw i klikniemy "Zapisz".

Narzędzie wgramy wykonując kolejno w konsoli:

sudo apt-get install python-metacity python-gksu2 subversion
svn co svn://sd-17911.dedibox.fr/gstyle/trunk/src gstyle
cd gstyle
python gstyle.py

Dodatkowo, bardziej zaawansowani użytkownicy mogą doinstalować wsparcie dla eksperymentalnych dodatków Compiza. Ostrzegam jednak, iż powinny to robić jedynie osoby, które potrafią później same naprawić ewentualne szkody powstałe w systemie.

wget http://phatandfresh.free.fr/cfinstall.sh
sudo chmod +x cfinstall.sh
./cfinstall.sh -y

Jak całość spisuje się w akcji, możecie zobaczyć na poniższym filmiku. Miejmy nadzieję, że instalacja przyszłych wersji narzędzia będzie przyjemniejsza.źródło: webupd8.org

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety