niedziela, 10 stycznia 2010

Luminance HDR - tworzymy obraz o wysokiej dynamice kolorów

Autor: Adrian Nowak, 17:58, niedziela, 10 stycznia 2010


Każdy kto ma nieco więcej wspólnego z fotografią niż aparat w telefonie, zna pojęcie HDR pochodzące od angielskiego High dynamic range imaging. W praktyce jest to nic innego jak łączenie kilku zdjęć tego samego obiektu tak, by uzyskać jak najlepszą dynamikę kolorów.

Do tego celu niezbędny będzie aparat pozwalający na regulację czasu ekspozycji a także najlepiej ze statywem. Tego drugiego można uniknąć, jeśli oprzemy aparat na twardej podporze i zmienimy jego ustawienia bez poruszania nim.

Do całości wystarczą już dwa zdjęcia, jednak dla uzyskania lepszych efektów zaleca się zrobienie trzech bądź czterech. Zasada jest prosta i zależnie od ilości zdjęć staramy się rozłożyć jak najbardziej dynamikę kolorów. Najlepiej na początek zrobić więc trzy zdjęcia - jedno niedoświetlone, drugie o normalnej jasności i trzecie odrobinę prześwietlone.

Zadaniem aplikacji będzie teraz złożenie tych trzech fotek tak by cienie przestały praktycznie istnieć. Oczywiście nie obędzie się tutaj bez udziału człowieka, zatem będziemy musieli sami skorygować ewentualne błędy narzędzia.

Tutaj wkracza nasze nowe narzędzie Luminance, które można zainstalować z GetDeb.net. Po uruchomieniu wystarczy kliknąć na przycisk "New HDR image" po czym wskazać odpowiednie pliki.

Jeśli program odczyta wartości EXIF zapisane przez aparat, na tym praktycznie nasza rola się kończy. Wystarczy w dalszych krokach wciskać "Dalej". Osoby lubiące eksperymentować z pewnością odnajdą się w niezbyt skomplikowanych kreatorach narzędzia, jednak u mnie chyba najlepsze efekty dawały wartości dobrane przez program.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety