środa, 6 stycznia 2010

Microsoft nie będzie skarżył Ubuntu wyglądającego jak XP

Autor: Adrian Nowak, 19:41, środa, 6 stycznia 2010


Ylmf OS to ostatnio jedna z najpopularniejszych dystrybucji bazujących na Ubuntu, a wszystko za sprawą zastosowania w nim znanego miliardom użytkowników tematu graficznego z Windows XP.

Takie zabiegi były już nieraz stosowane i sam jakiś czas temu pisałem o tym, jak zmienić wygląd GNOME na ten znany z Windowsa. Tym razem jednak posunięto się znacznie dalej i całość jest niemal identyczna jak w produkcie Microsoftu.

Jak widać dla chcącego nic trudnego, szczególnie że motyw Windows XP nie należy do najbardziej skomplikowanych. Niestety Ylmf OS dostępny jest jedynie w języku chińskim, zatem raczej nie trafi do przeciętnego użytkownika z Europy czy Ameryki.

Jak zwykle, tego rodzaju "inspiracje" wywołały niemałą burzę w świecie Linuksa, zatem znany serwis ArsTechnica zwrócił się do Microsoftu z pytaniem jak zamierza postąpić w sprawie "remiksu" swojego systemu.

Odpowiedź giganta była nieco wymijająca, jednak wyraźnie wynikało z niej, że nie ma zamiaru snuć roszczeń w kierunku twórców Ylmf OS. "Właściwie nie sprawdzaliśmy w tym przypadku kodu, jednak wygląda na to, że to implementacja w Linuksie. Zgadzamy się, że raczej nie da się w tym przypadku zastosować praw przeciwko pirackiemu oprogramowaniu" - pisze Microsoft.

Jak dodatkowo zaznacza Redmond, tego typu modyfikacje są różnie postrzegane od strony prawnej na terytoriach innych państw, zatem Microsoft musiałby się "zagłębić" w swoje licencje by ustalić czy rzeczywiście doszło tutaj do przekroczenia granic użytku systemu.


"Nie tykamy Linuksa póki nie ukradnie kodu"

Taka wydaje się płynąć puenta z całej sytuacji. "Pomimo, że nie możemy komentować przyszłych wydarzeń [tego typu - przyp. red.], nie będziemy obecnie podejmować żadnych postępowań sądowych dotyczących tego" - kończy Microsoft.

Myślę, że ten wpis powinien nieco rozjaśnić sytuację jeśli chodzi o granice legalnego wykorzystania elementów innego systemu operacyjnego.

Jeśli Microsoft nie podejmuje żadnych kroków przeciwko dystrybucji, która dosłownie skopiowała wygląd ich systemu, nikt nie zabroni nam także używać ikonek czy motywu obramowania okna. Czy nie ma lepszych, stworzonych przez użytkowników - to zupełnie inna historia.

źródła: arstechnica.com, downloadsquad.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety