sobota, 9 stycznia 2010

Najszybszy superkomputer "desktopowy" z Linuksem CentOS na pokładzie

Autor: Adrian Nowak, 13:22, sobota, 9 stycznia 2010


Zwykle superkomputery zajmują całe budynki czy pomieszczenia, jednak jak się okazuje, do specjalnych celów powstają także "desktopowe" maszyny, które mają oferować niesamowitą moc obliczeniową.

Widoczny na obrazku z początku wpisu oraz późniejszych filmikach komputer to FASTRA II, którego podstawowymi podzespołami obliczeniowymi są karty graficzne Nvidia GeForce GTX 295 a jest ich aż sześć z czego każda posiada dwurdzeniowy GPU. Dodatkowo w zestawie znalazła się też jedna GeForce GTX275, zatem łącznie komputer posiada 7 kart graficznych szacowanej mocy obliczeniowej 12 teraflopów (12 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

W porównaniu do najszybszych superkomputerów, z których najszybszy oferuje prawie 20-krotnie większą moc jest to i tak dużo, zważywszy na niewielką objętość sprzętu oraz jego zużycie mocy.

Prąd do komputera dostarcza główny zasilacz Thermaltake Toughpower o mocy 1500 W, oraz trzy zasilacze pomocnicze, każdy po 450W. Ponadto sercem komputera jest procesor Intel Core i7 920, 12 GB pamięci DDR3 a wszystko to osadzone na płycie głównej ASUS P6T7 WS.

Koszt takiego zestawu to mniej więcej 6000 Euro, jednak w tym przypadku same pieniądze nie wystarczą. Wielu modyfikacjom poddano między innymi BIOS płyty głównej czy jądro Linuksa działające w dystrybucji CentOS.

O dziwo całość nie jest wykorzystywana do gier ;)

Maszyna zajmuje się tworzeniem obrazów 3D pobieranych z tomografu a w ten sposób analizuje na przykład budowę kości. Więcej informacji o budowie znajdziecie w poniższym filmiku:źródło: benchmark.pl, informację przysłał czytelnik Przemysław Walasik

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety