sobota, 16 stycznia 2010

Nokia prezentuje koncepcje Symbiana - Android ma się czego bać?

Autor: Adrian Nowak, 14:11, sobota, 16 stycznia 2010


Jeszcze niedawno usłyszeć można było głosy, że Symbian jest już praktycznie martwy i nie należy się w nim spodziewać większych rewolucji. Wygląda na to, że konkurencyjne systemy dla telefonów z Androidem i Windows Mobile na czele mogą mieć powody do obaw.

Jak możemy przeczytać na stronach deweloperów, nowa generacja Symbiana będzie wreszcie przystosowana do większych ekranów i obsłuży na przykład przeźroczystość aplikacji, co pozwoli na tworzenie wiele ciekawszych wizualnie narzędzi.

Trzeba przyznać, że pomimo tego, iż Symbian stał się otwartym oprogramowaniem nieco ponad rok temu, była to dla niego chyba ostatnia szansa na przetrwanie i powoli widać pozytywne efekty. Jeśli Symbian rzeczywiście będzie wyglądał tak jak na przedstawionych projektach, może się okazać ciekawą konkurencją jako prosty system dla klientów biznesowych.

Niestety jeśli chodzi o porównanie z tytułowym Androidem, Symbian oferuje znacznie uboższy zbiór aplikacji, które muszą być najczęściej tworzone specjalnie z myślą o telefonach. W Androidzie wystarczy właściwie jedynie odpowiednio przemodelować interfejs linuksowego programu.

Co mnie cieszy to fakt, że praktycznie wszystkie popularne systemy dla nowoczesnych telefonów tworzone są na zasadach open source (poza Windows Mobile oczywiście). Jest to naprawdę ciekawy rynek, gdyż coraz trudniej spotkać kogoś nie posiadającego w kieszeni komórki.

źródło: developer.symbian.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety