czwartek, 14 stycznia 2010

Nowy Amarok 2.2.2 i instalacja w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 12:00, czwartek, 14 stycznia 2010


Pojawiła się kolejna wersja znanego odtwarzacza dla KDE Amarok 2.2.2 Maya Gold z kilkoma ciekawostkami, które warto przetestować.

Zanim przejdę do zmian, chciałbym zauważyć, że Amarok dość niebezpiecznie się ostatnio rozrósł a wielu jego funkcji próżno szukać w konkurencyjnych narzędziach. Z jednej strony to oczywiście bardzo pozytywne, jednak dla mnie już teraz poziom nagromadzenia różnego rodzaju dodatków jest zbyt duży.


W wydaniu z numerkiem 2.2.2 poprawiono głównie elementy związane z modyfikacją właściwości utworu takich jak tagi, które teraz możemy prosto edytować po wciśnięciu klawisza F2. Bardzo dobrze spisuje się także nowa funkcja sortowania piosenek według ich rytmu (uderzeń na minutę), chociaż tutaj także całość jest głęboko ukryta.

Z mniej przydatnych funkcji, pojawiła się na przykład możliwość zmiany koloru paska postępu odtwarzania utworu, który jak piszą sami twórcy dopasowuje się do aktualnego samopoczucia. Sam pomysł nie jest zły, jednak zdecydowanie należy zastanowić się nad tym jak uniknąć przeładowania takimi dodatkami przyszłych wersji Amaroka.

Instalacja Amaroka jest możliwa nie tylko w KDE, ale także w innych środowiskach, i tak dla Ubuntu z GNOME wystarczy dodać repozytoria:

sudo su -c 'echo "deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/ppa/ubuntu karmic main" >> /etc/apt/sources.list' && sudo su -c 'echo "deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/backports/ubuntu karmic main" >> /etc/apt/sources.list'
Następnie dodajemy klucz:

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 2836CB0A8AC93F7A
I na koniec instalujemy właściwą aplikację:

sudo apt-get install amarok

źródło: amarok.kde.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety