piątek, 15 stycznia 2010

PiTiVi - obecnie najwygodniejszy edytor wideo dla Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 14:53, piątek, 15 stycznia 2010


W Linuksie od dawna brakowało aplikacji, która byłaby odpowiednikiem windowsowego Movie Makera. Pomimo mnogości narzędzi, większość z nich jest albo niestabilna albo posiada toporny interfejs. PiTiVi wydaje się być pierwszą sensowną aplikacją tego typu przez co dołączono ją do Ubuntu 10.04 (póki co jedynie wersji testowej).

Program możemy wgrać także w starszych wydaniach Ubuntu poleceniem:

sudo apt-get install pitivi
Układ narzędzia jest bardzo klasyczny i właściwie nie posiada żadnych udziwnie, przez co moim zdaniem zasługuje na miano najwygodniejszego edytora wideo dla Linuksa.

Niestety jednocześnie prostota jest okupiona praktycznie brakiem dodatkowych funkcji poza cięciem materiału i dodawaniem kolejnych ścieżek. W PiTiVi zabrakło na przykład tak kluczowej funkcji jak wstawianie przejść czy napisów do filmów.

Bardzo podobnie do PiTiVi prezentuje się OpenShot, który niedawno miał premierę okrągłej wersji 1.0. Niestety w przypadku tego narzędzia bardzo słabo wypada stabilność działania, chociaż wachlarz dostępnych efektów jest znacznie szerszy i zapewne w przyszłości będzie to miało decydujący wpływ na jego popularność.

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety