sobota, 30 stycznia 2010

Podsumowanie ankiet: Jaki będzie nowy GIMP i co myślimy o Microsofcie

Autor: Adrian Nowak, 11:18, sobota, 30 stycznia 2010


Od jakiegoś czasu przy niektórych wpisach umieszczam krótkie ankiety bo nie każdemu chce się pisać komentarze a dodatkowo takie dane łatwiej podsumować.

Tym razem  na rozgrzewkę tylko kilka najpopularniejszych. Pomimo, że w ostatnich tygodniach właściwie nie działo się nic kontrowersyjnego to pytałem was między innymi o przyszłość GIMP-a czy stosunek do Microsoftu.

Gigant z Redmond zaczął rozdawać prezenty, jednak nadal spora część użytkowników nie ma dobrego zdania o tej firmie. Pomimo, że ankieta nie była skonstruowana do końca poprawnie, gdyż "fajna firma" to nie do końca przeciwieństwo "czystego zła" to jednak wynik mówi sam za siebie.

Skoro jednak połowa ankietowanych nie ma Microsoftowi za złe praktyk monopolistycznych i stawia go na równi z innymi firmami, może jest jeszcze nadzieja na wybrnięcie z dołka (może wstawienie do Windowsa jądra Linux? :)).

Jednocześnie co czwarty użytkownik Linuksa chciałby używać usługi Ubuntu One także na Windowsie. Już sam fakt tego każe przypuszczać, iż bardzo wielu posiadaczy Pingwinka korzysta jednocześnie z innych systemów operacyjnych, co czasem powoduje sporo problemów.

Problemów nie ma natomiast jeśli chodzi o programy graficzne w Linuksie bo tutaj zdecydowanie wygrywa znany wszystkim GIMP. Sam miałem spore obawy co do tego jak wyewoluuje wersja 2.8, która planowana jest na koniec tego roku. Zdaje się jednak, iż GIMP jest obdarzony ogromnym kredytem zaufania i tylko cztery osoby na sto twierdzą, że kolejna wersja może być gorsza od obecnej (a może gorzej być już nie może?).

Przyznam, że nieco uspokoiliście mnie tą ankietą i mam nadzieję, że programiści GIMP-a tego spokoju nie zmącą. Pozostaje więc pozostawić czarne myśli i przejść do...
...ciemnych motywów. Nie wiem z czego może to wynikać, jednak znaczna większość ankietowanych woli ciemniejsze tematy graficzne co zresztą pokrywa się także z moim gustem.

Wyniki mogą jednak dziwić ze względu na fakt, iż w żadnym z popularnych systemów operacyjnych nie uraczymy domyślnego ciemnego motywu. Szczerze mówiąc nie chce mi się wierzyć w argumenty o słabszej czytelności na przykład białych napisów na czarnym tle.

Przecież nie wszystkie elementy systemu są w tych kolorach a jedynie obramowania okien i na przykład panele GNOME. Całe szczęście, że w Linuksie użytkownicy nie muszą polegać wyłącznie na tym co zaproponuje im producent a mogą dowolnie zmieniać większość elementów systemu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety