Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

wtorek, 19 stycznia 2010

Polska Policja będzie oszczędzała z Open Source

Autor: , 11:00, wtorek, 19 stycznia 2010


Wydawać by się mogło, że był kryzys i wszystko ma w naszym państwie ma się coraz gorzej, jednak może choć częściowo nie jest to prawdą a tylko wymysłem jedynych słusznych mediów.

Jak mówi insp. Andrzej Trela pełniący funkcję komendanta głównego Policji ds. logistyki "Utrzymanie KSIP i KCIK nie musi kosztować ponad 40 mln zł rocznie". Co ciekawe, proponowanym rozwiązaniem dla takiej sytuacji jest nic innego jak wykorzystanie aplikacji open source.

Na chwilę obecną brak szczegółów, poza wypowiedzią, którą przytaczam poniżej:

Czy można jeszcze bardziej oszczędzać, na przykład w informatyce, gdzie wydatki na programy i licencje okrojono w 2009 roku o 2/3? To boli.

– Zdecydowana większość tych programów i licencji dotyczy oprogramowania, które ma swoje odpowiedniki open source, co nie wymaga ponoszenia żadnych kosztów. Różnice w funkcjonalności są niezauważalne dla zdecydowanej większości użytkowników. Zanadto przyzwyczailiśmy się uważać za niezbędne takie oprogramowanie, którego możliwości wykorzystywane są w około 5 procentach. To typowy przykład strzelania z armaty do wróbla.

Chcemy zreformować wydatki na informatykę w roku 2010. Utrzymanie KSIP i KCIK nie musi kosztować ponad 40 mln zł rocznie. W informatyce za dużo kosztuje nas sama gotowość do napraw i innych usług, a mało zostaje na rozwój. Fundusz reprezentacyjny i wiele innych niepriorytetowych wydatków też okroiliśmy. Wydatki muszą mieć swoje miejsce w „kolejce”, tak jak w budżecie domowym.

źródła: linuxnews.pl, gazeta.policja.pl

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety