piątek, 15 stycznia 2010

Przegląd nowości w Ubuntu 10.04 Alpha 2

Autor: Adrian Nowak, 20:27, piątek, 15 stycznia 2010


Ostatnio pojawiła się druga wersja testowa Ubuntu 10.04, którego finalne wydanie ukaże się już pod koniec kwietnia. Wygląda na to, że cykl wydań w którym jest mniej wersji testowych pozytywnie wpływa na tempo rozwoju systemu.

Plymouth

Xsplash nie gościł w Ubuntu zbyt długo i jest z niego powoli wycofywany. Jego miejsce zajmie sprawdzony między innymi w Fedorze ekran Plymouth. W obecnej wersji testowej znajduje się obecnie roboczy motyw wyświetlający jedynie czarny kolor.

Niemniej jednak finalnie dzięki Plymouth będzie można osiągnąć znacznie ciekawsze efekty niż te, które serwował nam Xsplash. O jednym z proponowanych motywów pisałem wcześniej tutaj.

Zmiany w składzie aplikacji

Zgodnie z wcześniejszymi planami GIMP został całkowicie usunięty z drugiej wersji Alpha Ubuntu 10.04. Można się spierać nad tym, czy jest to dobra decyzja, jednak warto zauważyć, iż obecnie praktycznie nie ma domyślnie wygodnej aplikacji, która umożliwiałaby wygodną korektę zdjęć. Wątpię czy nowi użytkownicy domyślą się, że w takie funkcje wyposażony jest F-Spot.

Jednocześnie do Ubuntu dołączono teraz prosty edytor wideo PiTiVi, który ma zapewniać prostą edycję materiałów, co do tej pory było niemożliwe bez instalacji dodatkowych narzędzi. Niestety PiTiVi także nie jest szczytem marzeń i obecnie wygląda dużo słabiej niż na przykład OpenShot.

Co do tego ostatniego, pomimo niedawnego wydania wersji 1.0, całość nadal jest mocno niestabilna i u mnie właściwie nieużywalna. Mimo wszystko jestem niemal pewny, że OpenShot najpóźniej za kilka wydań dołączy do domyślnej instalacji Ubuntu.

Boot Recovery

Projekt mający na celu ulepszenie funkcji naprawiania systemu, która obecnie jest bardzo nieprzyjazna w użytkowaniu. W wersji finalnej całość ma się odbywać już z wykorzystaniem graficznego interfejsu zamiast natychmiastowego przenoszenia do trybu tekstowego.

Nautilus

Nautilus został w końcu wyposażony w możliwość jednoczesnego przeglądania dwóch katalogów i to wcale nie z użyciem kart.

Wystarczy aktywować z menu odpowiednią funkcję aby widok zmienił się na powyższy. Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie Nautilus przeszedł wiele aktualizacji i właściwie wszystkie są bardzo pozytywne.

Aplet wyłączania komputera

Ciekawie rozwiązano także problem apletu, który we wcześniejszych wersjach był połączony. Powodowało to częste pomyłki, gdy ktoś chciał jedynie zmienić status w komunikatorze a przez przypadek wylogowywał się z systemu.

Na nowe wersje Ubuntu aplet ma zarządzać nie tylko komunikatorami, zatem rozwiązanie tej kwestii było niezbędne i chyba udało się z tego bardzo dobrze wybrnąć.

Wnętrzności

Druga Alpha Ubuntu 10.04 oparta została o jądro w wersji 2.6.32-10.14 oraz GNOME 2.28 (bądź w Kubuntu - KDE 4.4 RC1).

Pobierz

Ubuntu 10.04 Alpha 2 to jeszcze wersja testowa, zatem nie należy jej pobierać do codziennego użytku. W ramach testów możesz z niej jednak skorzystać po pobraniu z tej strony.

źródło: ubuntu.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety