niedziela, 10 stycznia 2010

Skrót (aktywator) na pulpicie do wyłączania komputera

Autor: Adrian Nowak, 16:05, niedziela, 10 stycznia 2010


Osobiście nie trzymam zbyt wielu ikon na pulpicie, gdyż przyzwyczaiłem się już do wywoływania programów z menu a chyba przez to także system po uruchomieniu wygląda nieco lepiej.

Sam pomysł umieszczenia na pulpicie ikonki czy poprawniej pisząc - aktywatora, nie jest zły i może nieco ułatwić tą często wykonywaną czynność.

Wystarczy w tym celu stworzyć skrypt (autorstwa użytkownika mariom), czyli do edytora tekstu (np. Gedit) wkleić poniższą zawartość a następnie zapisać w dowolnym miejscu.

#! /bin/sh
message="Czy na pewno chcesz wyłączyć komputer?"
title="Wyłączyć?"
if zenity --question --text="$message" --title="$title"; then
gksu 'halt -p'
fi

By skrypt mógł się uruchomić, niezbędne jest także nadanie mu odpowiednich praw. Można tego dokonać klikając na niego prawym przyciskiem myszy a następnie z menu wybierając Właściwości. Po przejściu na kartę Uprawnienia zaznaczamy na dole funkcję Zezwolenie na wykonanie jako programu.

Alternatywnym sposobem jest użycie konsoli, które sprowadza się do wydania polecenia "chmod +x " (ważna spacja na końcu aby znak x nie połączył się ze ścieżką do pliku) po czym przeciągamy na okno konsoli nasz skrypt i wciskamy Enter. Efekt powinien być taki sam.

Teraz możemy już uruchomić nasz skrypt i przenieść do na pulpit (jeśli wcześniej się tam nie znajdował). Nic nie stoi na przeszkodzie aby taki plik przeciągnąć także na przykład na panel GNOME.

źródło: forum.ubucentrum.net
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety