sobota, 30 stycznia 2010

Skype i Gadu-Gadu na Androidzie - nie tak szybko

Autor: Adrian Nowak, 13:24, sobota, 30 stycznia 2010


Korzystając z wolnej chwili spędzonej poza domem postanowiłem porozmawiać ze znajomymi online. Nie robię tego zbyt często, ale jeszcze jakiś czas temu nie było z tym żadnych problemów dlatego nawet nie myślałem o jakichkolwiek przeszkodach.

Zacząłem od Gadu-Gadu, gdyż jakby nie patrzyć to właśnie ten protokół jest najbardziej rozpowszechniony w Polsce. Dostarczona przez producenta aplikacja znajduje się w Android Market i jeszcze miesiąc temu dzięki niej wygodnie porozumiewałem się ze znajomymi gdy byłem poza domem.

Przed oczami miałem już nawet genialnie prostą technologię przesyłania zdjęć w oknie rozmowy, która urozmaicała moje wypowiedzi (pisanie tak w podróży jest naprawdę ciekawie). Pobrałem więc Gadu-Gadu i... "Usługa nieopłacona. Czy chcesz przedłużyć ważność usługi?". Rany, nie dość że płacę niemało za internet w telefonie to teraz mam jeszcze dodatkowo ponosić koszty używania programu, który na innych platformach jest darmowy?!

Wyłączyłem GG zniesmaczony szukając jednocześnie w Android Market narzędzia, które obsłużyłoby go łaskawie bez dodatkowego płacenia. Wgrałem Parlingo - niestety także nie dał rady. Podobno GaduDroid powinien rozwiązać problem, jednak jeszcze go nie testowałem.

Na drugi ogień poszedł równie popularny Skype. Miałem nadzieję, że aplikacja tego pokroju o światowym zasięgu nie będzie tak bardzo nastawiona na ściąganie opłat jak nasz rodzimy GG Network. Myliłem się. Po zalogowaniu również wita komunikat o konieczności wnoszenia opłat za odbierane połączenia. Nie działa nawet rozmowa testowa Skype za to bez problemu można sobie poczatować tekstowo.

Problemy ze Skype udało się ma szczęście rozwiązać instalując aplikację Fring, która bez problemu umożliwiła połączenia głosowe za pośrednictwem internetu. Fring współpracuje z popularnymi światowymi protokołami, jednak próżno w nim szukać Gadu-Gadu.

Szczerze mówiąc trochę się zawiodłem na producentach oprogramowania. Środowisko telefonu nie jest najwygodniejsze, jednak rzeczywiście sprzyja do ciągłemu ponoszenia opłat za kolejne usługi tak prosto obciążając konto u naszego operatora. Opłaca się jednak szukać alternatyw bo nowoczesny telefon funkcjonuje identycznie jak komputer w którym nie musimy się ograniczać do aplikacji serwowanych nam przed znane instytucje.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety