sobota, 2 stycznia 2010

SRWare Iron - Chromium bez zbędnych dodatków [Aktualizacja]

Autor: Adrian Nowak, 11:41, sobota, 2 stycznia 2010


Jak się okazuje, nawet tak prostą i szybką przeglądarkę jak Chromium można przyśpieszyć o czym przekonał się jeden z czytelników.

Autorem tekstu jest czytelnik Jeremi.

Otóż bardzo polubiłem przeglądarkę Google Chrome, ale o dziwo pomimo tego, że mam szybki internet działała strasznie ślamazarnie. Drugą wkurzającą rzeczą było to, że gdy zajrzałem do Monitora Systemu > procesy okazało się, że Chrome uruchamia o 4 procesy więcej niż by wykazywała na to ilość stron (jedna strona = jeden proces). kiedy je zabijałem powodowało to tylko niestabilność przeglądarki, która po kilku minutach sama się zamykała.

Dzisiaj trafiłem na rozwiązanie moich problemów, którym okazała się przeglądarka SRWare Iron (w skrócie Iron). Jest to nic więcej jak Google Chrome ale bez tych procesów a dodatkowo ma wbudowaną funkcję blokowania reklam.

Paczki z przeglądarką dostępne dla Linux, OSX i Windows można pobrać ze strony twórców.

Niektóry mogą się przestraszyć tego, że nie ma formatu .deb tylko jest archiwum .tar.gz, które w większości wypadków oznacza, że trzeba samemu skompilować program. Nic bardziej mylnego, wystarczy wypakować do np: folderu domowy/Iron i kliknąć dwa razy na plik Iron by uruchomić przeglądarkę.

// Aktualizacja 16:17 - Adrian Nowak


Chciałbym sprostować, że do wpisu wkradł się mały błąd. Dodatkowe procesy uruchomione podczas działania Chromium nie są bynajmniej odpowiedzialne za wysyłanie żadnych informacji do Google. Zwróciliście na to uwagę już w komentarzach, natomiast maila przysłał mi także Paweł Hajdan Jr., który jako pierwszy w historii dołączył do czołowego zespołu programistów w centrali Google aby udzielać się w projekcie Chrome.

Więcej o opcjach prywatności w Chromium możecie przeczytać na stronach Google. Choć nie jestem autorem wpisu to przepraszam za niedopatrzenie jakie się początkowo wkradło.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety