wtorek, 26 stycznia 2010

Stallman i jego netbook Open Source

Autor: Adrian Nowak, 13:00, wtorek, 26 stycznia 2010


Richard Stallman znany głównie jako założyciel projektu GNU i Free Software Foundation nie ustępuje ani kroku w walce ze wszystkim co zamknięte. Ostatnio na przykład rozpędu nabrała jego akcja skierowana przeciwko Microsoftowi.

Przeglądając nowości zaciekawiło mnie jednak znacznie bardziej w jaki sposób Stallman dobierał swojego notebooka.

Chyba nie będzie zaskoczeniem jeśli napiszę, że musiał składać się wyłącznie z części o otwartym kodzie źródłowym. Wybór padł na niezbyt znany w Europie laptop Lemote Yeelong, który z pewnością zadowolił RMS-a oferując open source'owy BIOS, sterowniki i oczywiście system.

Tym co jednak z pewnością nie zadowoliło Stallmana to mały wyświetlacz, wolny procesor i stosunkowo niewielka ilość pamięci operacyjnej. Ewidentnie widać, iż wybór był raczej podyktowany ideologią niż konkurencyjnością podzespołów.

Komputerek jest wyposażony w procesor Loongson o taktowaniu 800MHz, wyświetlacz 8,9 cala o rozdzielczości 1024 x 600px, maksymalnie 2 GB pamięci RAM i dysk 2, 8GB (SSD) bądź 160 GB HDD. Sprzedawany jest z Debianem, jednak bez problemu można na nim uruchomić także inne znane systemy operacyjne.

W całej sytuacji dziwi mnie tylko fakt, iż przez promowanie na siłę wolności Richard Stallman nie robi nic innego niż ograniczanie własnego pola wyboru czyli w efekcie ...ograniczanie własnej wolności.

źródło: liliputing.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety