czwartek, 7 stycznia 2010

Syntezator mowy Festival: Powitanie po zalogowaniu i obsługa Pidgina

Autor: Adrian Nowak, 15:46, czwartek, 7 stycznia 2010


Czyż nie byłoby miło, gdyby masz komputer witał nas przy każdym starcie wypowiadając nasze imię, aktualną datę, godzinę oraz temperaturę za oknem? Jeśli taka wizja Ci odpowiada, możesz takie coś zrealizować bardzo małym nakładem pracy.

Wpis przygotował Jacek Wownysz. Korekta Adrian Nowak.

Na początek należy zainstalować syntezator mowy o który wszystko się opiera. W tym przypadku będzie do Festival, który powstał na Uniwersytecie w Edenburgu i na razie obsługuje jedynie język angielski.

sudo apt-get install festival
Po instalacji warto przetestować działanie programu, zatem zamykamy ewentualnie uruchomione w tle aplikacje multimedialne po czym wydajemy polecenie:

echo "Hello world" | festival --tts
Jeśli nasz komputer przemówił, jest to już połowa sukcesu. Wystarczy teraz pobrać tylko (ten) skrypt i nadać mu prawa uruchomienia. Można to załatwić poleceniem:

wget http://forum.ubucentrum.net/blog/startvoice.sh && chmod +x startvoice.sh
Na koniec aby całość uruchamiała się po zalogowaniu, przechodzimy do menu 'System=>Preferencje=>Programy startowe' po czym wybieramy przycisk Dodaj i wskazujemy wcześniej pobrany plik.

Osoby, które nie mają skonfigurowanego conkyForecast niestety nie usłyszą ostatniej linijki ze skryptu. Warto zaznaczyć, że można go dowolnie edytować po pobraniu na dysk, jednak do komunikacji zalecam używanie języka angielskiego.

Wiele konsolowych aplikacji udostępnia dane, które można przechwycić prostym poleceniem. Aby na przykład uzyskać odczyt temperatury dysku wystarczy komenda (niezbędne posiadanie zainstalowanych sudo apt-get install lm-sensors):

echo "temperature of hard drive is""($(nc localhost 7634 | cut -d'|' -f4))""degree celsius" | festival --tts
Podobnie można zmusić narzędzie od odczytania adresu IP:

echo "your public i p is""$(wget -q -O - checkip.dyndns.org|sed -e 's/.*Current IP Address: //' -e 's/<.*$//')" | festival --tts

Pidgin i Festival

Istnieje także wtyczka Pidgin-festival, która sprawi, że komunikator będzie nas powiadamiał o aktualnie logujących się osobach a nawet przeczyta nadchodzące do nas wiadomości. Niestety polskie zwroty brzmią dość komicznie.

Osoby zainteresowane tą tematyką powinny także sprawdzić aplikację Milena.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety