niedziela, 17 stycznia 2010

Testy TurionPowerControl - obniżanie napięcia procesora

Autor: Adrian Nowak, 13:08, niedziela, 17 stycznia 2010


W końcu znalazłem chwilę i zebrałem siły, żeby przetestować chociaż odrobinę TurionPowerControl blacksharda. Niestety nie udało mi się uruchomić Phoronix Test Suite w skrypcie, tak by test nie trwał całej doby. Przez to testy trwały tylko po 5 minut i chociaż można już stwierdzi z całą pewnością, że TurionPowerControl działa to ciężko określić jak dobrze.

Autorem wpisu jest Łukasz Klich

Jeśli ktoś wie jak skonfigurować batch-run (żeby nie wykonywał wszystkich testów) w Phoronix Test Suite to niech da znać, bo nie znalazłem informacji na ten temat. Na początku przeprowadziłem pomiary temperatury przy obciążeniu procesora testem “stresscpu2″ z Phoronix Test Suite dla 4 różnych ustawień.

Przy niższej częstotliwości udało mi się osiągnąć minimum możliwego zasilania, co mnie dość mocno dziwi, ale skoro działa to działa. Następna seria to testowanie w spoczynku przy pomocy sleep dla takich samych ustawień:

* 1.9GHz przy napięciu 1.1V (ustawienie standardowe)
* 1.9GHz przy napięciu 1.0V (obniżone napięcie)
* 0.95GHz przy napięciu 0.95V(ustawienie standardowe)
* 0.95GHz przy napięciu 0.75V(obniżone napięcie)

Poniżej będą 4 wykresy, na których zestawione zostaną ze sobą te same częstotliwości w tych samych warunkach w celu łatwiejszego porównania.

Porównanie wyników przy obciążeniu bez ograniczania częstotliwości było najbardziej istotne. Widać, że temperatura procesora rośnie dużo bardziej dynamicznie dla standardowego ustawienia napięcia i po 5 minutach testu jest o 5 stopni wyższa.

Przy obciążeniu przy niższej częstotliwości procesora nie widać już tak dużej różnicy temperatur na końcu testu, jednak znowu udało się uzyskać wynik o 3 stopnie niższy.

W stanie spoczynku przy wyższej częstotliwości nie ma różnicy w temperaturze końcowej, jednak widać, że niższe napięcie pozwala na utrzymanie temperatury na ustalonym poziomie.

Równie interesujący jak pierwszy był także test dla niższej częstotliwości w stanie spoczynku. To drugi z tych bardziej rzeczywistych testów, bliższych normalnemu użytkowaniu. Widać wyraźnie, że dla niższego napięcia w stanie bezczynności uzyskujemy niższą temperaturę o 3-4 stopnie po 5 minutach.

Należałoby jeszcze dodać, że w moim laptopie wiatrak zmienia swoją prędkość przy wzroście temperatury przy 70C i 85C, a przy schładzaniu przy 75C i 65C. Wartości te stanowią pewne ograniczenie i niestety przez obniżenie napięcia nie udało się w żadnym ze stanów wejść w niższą prędkość obrotową wiatraka co byłoby największym sukcesem.

Testów porównawczych poboru mocy nie ma, gdyż nie wiem w jaki sposób przy włączonym zasilaniu pobrać informację o aktualnym poborze. Czasy pracy na baterii postaram się w najbliższym czasie wykonać, ale to znowu mogą być dwa miesiące.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety