niedziela, 24 stycznia 2010

Thunderbird 3.0.1 już do pobrania dla Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 11:53, niedziela, 24 stycznia 2010


Mozilla nie próżnuje i obok nowego wydania Firefoksa 3.6 pojawił się także zaktualizowany Thunderbird 3.0.1. Jak na wydanie poprawkowe przystało, nie należy się spodziewać tutaj praktycznie żadnych nowości a jedynie  poprawy niektórych błędów i poprawy wydajności.

Przyznam, że ja nigdy nie mogłem się przekonać do desktopowych aplikacji zarządzających pocztą. Wiem, że wiele osób ma całkowicie odwrotne doświadczenia, jednak mi najwygodniej pracuje się z webowym interfejsem Gmaila.

Od czasu do czasu nie zaszkodzi jednak spróbować, więc i ja postanowiłem dokładniej sprawdzić co kryje się pod maską Thunderbirda. Na początek muszę wspomnieć, iż jeśli już w ogóle zaczynać takie zabawy to zdecydowanie z użyciem protokołu IMAP. Jest to następca POP3 i sprawi, iż wszystkie wiadomości, które otworzymy w programie będą miały identyczny status także w sieci.

Dzięki IMAP możemy nawet wysłać do Gmaila naszą wcześniejszą pocztę z innych kont, zatem możliwości protokołu są bardzo duże i nie warto sobie zawracać głowy jego poprzednikami.

Po pierwszym uruchomieniu przywita nas okienko w którym podajemy imię oraz nazwisko i oczywiście adres e-mail. Nie musimy się już jak kiedyś męczyć z konfiguracją numeru portu i protokołu, gdyż Thunderbird powinien sam dopełnić tych zadań.

Po tym do programu zostaną automatycznie zaimportowane maile znajdujące się w katalogu "Odebrane" oraz wszystkie filtry jakie utworzyliśmy na koncie Gmaila. Muszę przyznać, ze akurat tutaj robi się niezły bałagan, gdy ktoś tak jak ja ma ich sporo.

Pozytywnie zaskoczyło mnie natomiast umieszczenie w narzędziu przycisku archiwizacji, która przenosi wybrane wiadomości do archiwum Gmaila. Dodatkowo od niedawna, można przeglądać e-maile z użyciem kart, co chyba staje się powoli standardem wszystkich aplikacji Mozilli.

Niestety książka adresowa Thunderbirda nie integruje się w żaden sposób z informacjami posiadanymi w Gmailu (z innymi pocztami pewnie też), zatem nie możemy łatwo wyszukać adresu znajomego czy dodatkowych informacji o kontaktach póki nie dodamy ich ręcznie.

Instalacja

Jeśli miałeś już zainstalowany program, wystarczy pobrać nową paczkę ze strony Mozilli a następnie wykonać w konsoli:

Zanim zaczniemy, należy przejść w konsoli do katalogu w do którego pobraliśmy archiwum (np. 'cd Pobrane'). Następnie:

sudo tar -C /opt/ -xf thunderbird-3.0.1.tar.bz2
sudo ln -s /opt/thunderbird/thunderbird /usr/local/bin/thunderbird

Po uruchomieniu powinna nas przywitać nowa wersja narzędzia. Więcej o migracji ustawień Thunderbirda znajdziesz we wcześniejszym wpisie.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety