środa, 27 stycznia 2010

Wolność i równość na forum - uda się?

Autor: Adrian Nowak, 11:00, środa, 27 stycznia 2010Niektóre fora linuksowe okryły się złą sławą, gdyż użytkownicy Pingwinków często patrzyli na początkujących przez pryzmat swojej dużej wiedzy uznając ich pytania za zbyt elementarne.

Frustracja z czasem rośnie i jak wiadomo nie służy to ani użytkownikom ani poprawie nastroju osób pomagających. Z tego co zauważyłem, większość żali wylewana jest pod kątem moderatorów, którzy to są z automatu: niewyrozumiali, bezlitośnie wszystko kasują, banują bez powodu i tak dalej.

Pomimo iż na naszym forum panuje jak na razie świetna atmosfera to chcąc nie chcąc, wraz ze wzrostem liczebności użytkowników zaczęlibyśmy się ocierać o podobne problemy. Nie zamierzałem jednak czekać aż do tego dojdzie i postanowiłem przetestować coś czego jeszcze nikt przed nami na forum nie robił (przynajmniej z tego co wiem).

Skoro źródłem problemów były podziały wśród możliwości danych grup użytkowników, chcę dążyć to tego by były one jak najmniejsze. W efekcie znaczy to mniej więcej tyle, że ...wszyscy będą moderatorami.

Niestety ze względów bezpieczeństwa nie możemy automatycznie przydzielić wszystkim dodatkowych uprawnień, jednak z pewnością dosięgną one stałych użytkowników - o takich bywalców forum głównie chodzi. Na chwilę obecną wystarczy mieć napisanych 150 postów, 2 miesiące od rejestracji i jeden punkt reputacji by otrzymać uprawnienia zbliżone do tych posiadanych przez moderatorów (jedynie z wyłączeniem przeglądania panelu moderatorów).

Wszystkie działania użytkowników są logowane do dziennika, zatem nie będzie trudno wychwycić ewentualne próby nadużyć i szybko wyeliminować takie osoby z naszej społeczności. Myślę, że docelowo od kilkunastu do kilkudziesięciu procent użytkowników naszego forum będzie miało dodatkowe uprawnienia. Co ważne, nie będą one podyktowane znajomościami a faktycznym udziałem w życiu forum danego użytkownika.

Mam nadzieję, że nowatorska koncepcja pozwoli na utrzymanie wysokiej użyteczności forum, szczególnie, że bardzo dobrze wpisuje się w filozofię Open Source.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety