wtorek, 2 lutego 2010

Arczi - Arch Linux w nowym opakowaniu z graficznym instalatorem

Autor: Adrian Nowak, 11:00, wtorek, 2 lutego 2010


ArchLinux to dystrybucja przeznaczona raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników, jednak Chakra będąca jej ciekawszą wizualnie odmianą zasłynęła z licznych błędów, które w początkowych wydaniach często uniemożliwiały nawet instalację tego Linuksa.

Chakrze nie można jednak odmówić świetnego wyglądu opartego o nowe KDE, przy czym właściwie wytykanie błędów na tym etapie nie jest na miejscu gdyż całość dorosła jedynie do stadium Alpha, czyli wczesnej wersji testowej.

Na naszym forum zawitał ostatnio twórca dystrybucji Arczi, która opierając się na Archu miała być swojego rodzaju narzędziem Live CD do usuwania wirusów z komputera. Do dystrybucji dołączono w tym celu antywirus ClamAV z nakładką graficzną ClamTK.

Dodatkowo przewidziano także możliwość zainstalowania Arcziego na dysku twardym komputera, zatem w dystrybucji znajdziemy graficzny instalator ułatwiający to zadanie. Należy jednak pamiętać, że nie takie były pierwotne założenia twórców i lepiej nie wykorzystywać tej dystrybucji jako główny system.


Dystrybucja zawiera ponadto podstawowe programy biurowe i wiele narzędzi typu lightweight które napewno się przydadzą. Z popularniejszych programów znajdziemy tam między innymi: GIMP 2.6.8, Firefox 3.5.7 czy klienta FTP Filezilla 3.3.1.

Większość aplikacji użytkowych pokrywa się z tymi znajdującymi się na płytach Ubuntu, jednak sam antywirus rzeczywiście bardzo często może okazać się niezastąpiony. Plik z obrazem wydania można znaleźć tutaj (550 MB), natomiast szczegółową listę zmian znajdziecie na stronie twórców.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety