czwartek, 11 lutego 2010

Chromium Cleaner - usuń wszystkie prywatne dane z przeglądarki

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 11 lutego 2010


Przeglądając sieć pozostawiamy wiele poufnych informacji nie tylko na odległych serwerach lecz także na własnych dyskach twardych gdzie często są one jeszcze bardziej użyteczne dla potencjalnych włamywaczy (czy wścibskich członków rodziny).

Regularnie usuwając wszystkie lokalne informacje na temat wykonywanych w internecie czynności możemy też często obejść ograniczenia niektórych witryn, na przykład do pobierania plików.

Nasi użytkownicy o nickach Krizoman i panjandrum przygotowali proste skrypty dla Linuksa i Windowsa pozwalające szybko pozbyć się nie tylko historii przeglądanych stron czy ciasteczek, ale też na przykład informacji wyświetlanych na stronie funkcyjnej otwieranej podczas uruchomienia pustej zakładki.

Nazwa tego programu jest trochę myląca - potrafi on czyścić zbędne pliki zarówno z Chromium, jak i Google Chrome oraz SRWare Iron. Skrypt Chromium_Cleaner usuwa cache, ciasteczka i inne niepotrzebne pliki, natomiast Chromium_History_Cleaner usuwa historię i miniaturki. Ostrzegam jednak - drugi skrypt usuwa też ikonki zakładek i listę ostatnio otwieranych zakładek na karcie "Nowa karta", dlatego zalecam używać go tylko, jeżeli naprawdę nie chcesz przechowywać na komputerze prawie żadnych ustawień przeglądarki. Zamiast drugiego skryptu polecam inne rozwiązanie - usuwanie historii bezpośrednio z przeglądarki - wtedy ikonki zakładek i ostatnio otwierane karty przetrwają.

Po zastosowaniu obu skryptów na dysku zostają tylko pliki odpowiedzialne za nasze zakładki, ustawienia i kilka innych plików konfiguracyjnych. Program, jeżeli można to tak nazwać, jest multiplatformowy - stworzyłem skrypty (we współpracy z panjandrum, jeszcze raz podkreślam) dla Linuxa i dla Windowsa. Niestety, wersja na popularne okienka nie ma żadnego kontaktu z użytkownikiem - jedynym sposobem, by sprawdzić, czy zadziałał plik wykonywalny, jest przeszukanie folderów zawartych w pliku *.bat. Nie chcąc dalej przedłużać, dodam jeszcze tylko, że skrypt dla Linuxa nie wymaga uprawnień administratorskich.


Pliki można pobrać odpowiednio dla Windows:

* Chromium_Cleaner.bat
* Chromium_History_Cleaner.bat

I Linuksa:

* Chromium_Cleaner.sh
* Chromium_History_Cleaner.sh

Jeśli zależy Ci na przechowywaniu ulubionych stron, znacznie lepszym sposobem dbania o prywatność będzie zwyczajnie usuwanie historii z poziomu Chrome. Odpowiednie opcje można znaleźć w menu Ustawienia na karcie "Prywatne rzeczy".

źródło: forum.ubucentrum.net
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety