piątek, 5 lutego 2010

Firefox z pełnym interfejsem uruchomiony na Androidzie

Autor: Adrian Nowak, 22:50, piątek, 5 lutego 2010


Domyślna przeglądarka znajdująca się w Androidzie nie pozostawia wiele do życzenia i mnie osobiście w zupełności wystarcza. Producenci oprogramowania nie mogą jednak przeboleć, iż już za kilka lat to właśnie na urządzeniach przenośnych będzie zainstalowanych najwięcej narzędzi do przeglądania sieci - tworzą zatem ich wersje także na telefony.

Rynku tego z pewnością nie zamierza odpuścić sobie Mozilla, zważywszy szczególnie, że Opera już dawno rozgościła się na komórkach. Prace nad projektem Mozilli trwają oczywiście już od dawna, jednak ostatnio dokonano ciekawego eksperymentu - uruchomiono Firefoksa z klasycznym interfejsem w Androidzie.

Jak mówią sami programiści, nie było to zadanie nadzwyczaj trudne a przyszłość projektu zapowiada się bardzo obiecująco. Finalnie oczywiście interfejs Liska znanego ze stacjonarnych komputerów nie będzie gościł w mobilnej wersji przeglądarki, jednak obecnie był on używany w ramach testów.

Android jest jednak trochę niecodzienną platformą biorąc pod uwagę, iż wiele rozwiązań jest tu opartych o zmodyfikowaną wersję Javy. Nie powinno to być jednak większym problemem, który uda się szybko obejść dzięki NDK - dodają programiści.

Skoro nie było większych problemów z Firefoksem, kto wie czy za jakiś czas nie zobaczymy na telefonach z Androidem GIMP-a czy OpenOffice jak to miało miejsce w Nokii N900 (chociaż są to oczywiście aplikacje wymagające zupełnie innych zależności). Przyznam, że coraz bardziej podoba mi się kierunek w którym podążają nowoczesne telefony. Jestem też przekonany, że "komputer w kieszeni" będzie za kilka lat standardem.

źródło: blog.vlad1.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety