sobota, 27 lutego 2010

GNOME 3 z nowym wyglądem i licznymi usprawnieniami

Autor: Adrian Nowak, 11:00, sobota, 27 lutego 2010


GNOME słynie z bardzo delikatnych zmian jakie przez ostatnie lata wprowadza w swoim interfejsie, jednak obserwując konkurencyjne KDE wydaje się, że deweloperzy projektu pozazdrościli koleżeńskiemu zespołowi. W odbywającym się aktualnie londyńskim hakcfeście GNOME UX 2010, gdzie zebrali się między innymi eksperci zajmujący się interfejsem GNOME, przedstawiono oczekiwane przez wielu użytkowników propozycje zmian wyglądu środowiska.

Jednym z najważniejszych projektów jakie zaprezentowano był "Task Pooper", którego pomysł zrodził się w głowie architekta minimalistycznego interfejsu OLPC - Setha Nickella, przy którym pracował dla Red Hata. Zauważył on, że standardowe panele i okna aplikacji nie potrafią wyzwolić użytkowników z konieczności przechowywania w głowie listy zadań, które pozostają do wykonania podczas pracy z komputerem. Jednocześnie za swojego rodzaju "naturalną listę rzeczy do zrobienia" przyjął on skrzynkę pocztową, gdzie poszczególne e-maile często wyznaczają plan dnia.

Nickell zaproponował zatem stworzenie panelu, który zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi byłby w stanie przechowywać pliki, okna czy całe obszary robocze "na później". Sam pomysł nie jest moim zdaniem najgorszy, jednak z doświadczenia wiem, że to "później" przy większej ilości zadań odwleka się w nieskończoność i ostatecznie efekt może nie być zadowalający.

Tak autor przedstawia swoją koncepcję (animowana wersja GIF):

Nie zabrakło także bardzo ciekawych mockupów, czyli wizualnych prezentacji pomysłów na nowy interfejs jaki ma zawitać w GNOME 3. Do tej pory w tej kwestii było bardzo cicho, jednak hackfest zmobilizował zespół GNOME do dzielenia się ze światem nowymi projektami. Efekty możecie podziwiać poniżej.Jak zauważa Ryan Paul z serwisu Ars Technica, wyraźna jest inspiracja motywami dystrybucji Moblin i openSUSE, choć moim zdaniem wykorzystano jedynie bardzo drobne elementy tych tematów graficznych (widoczny głównie pasek przewijania Moblina) a całość można zdecydowanie nazwać odrębnym projektem.

Według mnie propozycje są zdecydowanie bardziej niż "zadowalające". Pomimo, że są to dopiero graficzne prezentacje motywu, którego faktycznie na chwilę obecną nie da się jeszcze zakodować (chyba, że z wykorzystaniem nowych bibliotek), trzeba przyznać, że fenomenalnie udało się zachować elegancję i prostotę z której zawsze słynęło GNOME.

Jednym z innych ważnych usprawnień ma być także inteligentniejsze działanie autoukrywania paneli. Osobiście nie korzystam z tej funkcji, gdyż te kilkadziesiąt dodatkowych pikseli nie robi mi różnicy, jednak czasem podczas szybkiego ruchu myszą zdarzało się, że panel przypadkowo wysuwał się z ukrycia, co rozpraszało i naturalnie było efektem mocno niepożądanym. W przyszłości poza pozycją kursora, ma być sprawdzane także jego przyśpieszenie, co ma zapobiec nie tylko błędnemu zachowaniu paneli ale także przypadkowemu uruchamianiu aktywatorów.

Większość ze zmian włącznie z wyglądem prawdopodobnie nie znajdzie się w pierwszej wersji GNOME 3, którego luźna data premiery jest planowa na wrzesień, jednak ich zalążki zapewne będziemy mieli okazję obserwować znacznie wcześniej. Jak zwracają uwagę niektórzy zagraniczni komentatorzy, GNOME znajdowało się w ostatnim czasie w zastoju, który z jednej strony był dobry dla przedsiębiorstw nie lubiących dużych zmian, natomiast był negatywnie przyjmowany przez użytkowników widzących szybki rozwój konkurencyjnego KDE.

Mam nadzieję, że ten rok będzie dla "starego środowiska" przełomowy a obserwując mockupy przestałem mieć obawy, że GNOME straci w swojej nowej wersji na użyteczności - może być tylko lepiej.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety