wtorek, 16 lutego 2010

Gnumeric - arkusz kalkulacyjny dla niewymagających

Autor: Adrian Nowak, 11:44, wtorek, 16 lutego 2010


Pomimo że jeśli chodzi o Linuksa to najpierw jest OpenOffice a później długo długo nic, rozwija się wiele konkurencyjnych pakietów biurowych i pojedynczych aplikacji takich jak Gnumerica.

Nie wiem czego można oczekiwać uruchamiając mniej rozwinięty odpowiednik arkusza kalkulacyjnego OpenOffice, ale z pewnością widoczną zaletą jest prędkość działania.

Przeciętny użytkownik wykorzystuje zwykle jedynie bardzo niewielki procent funkcji zawartych w pakietach biurowych, jednak i tak są one w nich umieszczane właśnie dla osób wykorzystujących je w pełni przy pracy.

Gnumeric nie jest zdecydowanie narzędziem, które mogłoby zastąpić OpenOffice czy Microsoft Office w firmie, jednak całkiem nieźle sprawdza się jako lekki pomocnik do tworzenia nieskomplikowanych arkuszy i prostych obliczeń. Wycięto z niego właściwie większość profesjonalnych i bardziej zaawansowanych funkcji co sprawia, że jego obsługa nie powinna przysporzyć początkującym zbyt wielu trudności.

Jak pisałem wcześniej, jedną z największych zalet Gnumerica jest moim zdaniem szybkość działania i prostota. Jeśli nie potrzebujesz zaawansowanych tabel a formuły tworzysz tylko odświętnie, Gnumeric może być dla Ciebie ciekawą alternatywą.

Aby wgrać narzędzie w Ubuntu wystarczy polecenie:

sudo apt-get install gnumeric
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety