środa, 10 lutego 2010

Instalacja nowego Kadu i plany zespołu na przyszłość

Autor: Adrian Nowak, 11:00, środa, 10 lutego 2010


Od kiedy Kadu stało się multikomunikatorem, zaczyna zdobywać powoli także zainteresowanie zagranicznych użytkowników Linuksa. Ostatnio pojawiła się kolejna wersja narzędzia oferująca już pełne wsparcie dla najnowszego protokołu Gadu-Gadu 10.

Oznacza to tylko tyle, że możemy korzystać z dodatkowych udogodnień takich jak numery z nowej puli czy dłuższe opisy (do 255 znaków). Instalacja opiera się jak zwykle o dodanie nowego repozytorium do listy w pliku /etc/apt/sources.list (dla Ubuntu 9.10):

deb http://ppa.launchpad.net/patryk-prezu/ppa/ubuntu karmic main
Informacje o repozytoriach dla wcześniejszych wersji Ubuntu można znaleźć na stronie twórców.

Jednocześnie deweloperzy udostępnili informacje na temat planowanego wyglądu przeglądarki historii rozmów w Kadu. Szczerze mówiąc nieczęsto zdarza mi się z tej części aplikacji korzystać, gdyż posiadając Jabbera w Gmailu, wszystkie rozmowy są zapisywane na koncie i łatwo do nich dotrzeć z poziomu wyszukiwarki.

Próżno jednak szukać funkcji zapisywania rozmów GG na serwerze (a przynajmniej oficjalnie i dostępnego dla użytkownika), zatem wygodna przeglądarka z wyszukiwarką to konieczność.

Nie uważam akurat tej części komunikatora za coś nad czym warto byłoby prowadzić dłuższe rozważania, jednak porównując te plany do obecnej sytuacji w Pidginie z którego korzystam na co dzień - jest dużo lepiej.

W Pidginie właściwie ciężko mówić o przeglądarce historii, gdyż obejmuje ona wyłącznie wybranego przez nas użytkownika. Mam ponadto nadzieję, że deweloperzy nie zapomną o bardzo ważnej funkcji eksportu historii (oraz oczywiście jej późniejszego importu), gdyż migracje z dystrybucji na dystrybucję tak często spotykane wśród użytkowników Linuksa sprzyjają utracie ważnych danych.

źródło: kadu-im.blogspot.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety