piątek, 12 lutego 2010

Ipla (wideo na żądanie) w nowej wersji dla Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 19:45, piątek, 12 lutego 2010


Telewizja Polsat i media z nią związane (ogólnie rzecz biorąc spółka Redefine) udostępniły kolejną wersję narzędzia Ipla pozwalającego na oglądanie online materiałów archiwalnych i za pewną opłatą także bieżących z kanałów takich jak POLSAT, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Play, Polsat Cafe, Polsat News oraz TV4.

Jak informują twórcy, w pierwszej wersji testowej wygląd narzędzia został upodobniony do tego z jakim mają do czynienia użytkownicy na Windowsie. Nowy sposób prezentacji ma między innymi ułatwić nawigację po plikach wideo i poprawić ich ogólną prezencję.

Trwają jeszcze prace nad funkcjami takimi jak:
- możliwość logowania się,
- dostęp do komunikatora i czatu,
- możliwość aktywowania konta VIP.

Podstawowym elementem jaki musimy mieć zainstalowany w standardowym Ubuntu czy Linuksie opartym o GNOME bądź KDE jest środowisko uruchomienowe Adobe AIR. O tym jak je wgrać znajdziesz informacje we wpisie: Instalacja Adobe AIR.

Jeśli zaopatrzysz się już w AIR pozostaje tylko przejść na stronę projektu i pobrać plik AIR, który powinien być skojarzony w systemie z instalatorem tego typu pakietów.

Wybór polskich seriali i programów jest naprawdę bardzo zachęcający, szczególnie, że często otrzymujemy dostęp do transmisji programów takich jak Polsat Sport, które zwykle są płatne.

Postanowiłem porównać aplikację ipla lite z jej Windowsowym odpowiednikiem i muszę przyznać, że rzeczywiście jest jeszcze trochę do zrobienia. Przede wszystkim nie mamy dostępu do płatnych treści a co za tym idzie w zbiorach narzędzia znalazłem tylko jeden pełnometrażowy film. Poza wiążącymi się z tym niedogodnościami są jednak i zalety - w tle nic nie instaluje nam klienta Gadu-Gadu.

Przy okazji warto zauważyć, iż w ostatnim czasie pojawiło się kilka witryn udostępniających wideo na żądanie (VOD), jednak mało kto skupia się w tym momencie nad alternatywnymi platformami. Redefine w odróżnieniu od na przykład Onetu (wymagany Silverlight) przykłada cały czas spory wysiłek w przygotowanie swojej aplikacji dla Mac OS i Linuksa za co należy się jej duży plus.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety