środa, 10 lutego 2010

KDE SC 4.4.0 - interfejs dla netbooków i obsługa kart

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 10 lutego 2010


Nowe wydanie KDE 4.4 zmobilizowało wszystkich do zachwalania nowości w środowisku, które po prawie pół roku prac są naprawdę imponujące. Według raportu deweloperów rozwiązano aż 7293 błędów i dodano 1433 funkcje.

Jedną z najważniejszych nowości jest stabilne wydanie specjalnej wersji środowiska przeznaczonej dla mniejszych komputerów przenośnych Plasma Netbook.

Całość została zoptymalizowana pod kątem ekranów dotykowych (nieczęsto spotykanych jeszcze w netbookach a raczej w nielicznych tabletach). Podobnie jak w większości środowisk graficznych dla telefonów, także w Plasma Netbook najważniejszym elementem użytkowym pulpitu są widgety.

Co do ich różnorodności raczej zaskoczenia nie ma. Znajdziemy na przykład "Widget Social News" umożliwiający proste zarządzanie treściami z serwisów społecznościowych czy "Community" pozwalający na wyszukiwanie znajomych i wysyłanie im wiadomości. Całe to wsparcie dla społeczności zamknięte zostało w klamrach inicjatywy pod nazwą Social Desktop.

Inną ciekawą innowacją (dotyczącą już standardowej wersji pulpitu) jest możliwość grupowania okien do kart podobnie jak stron w przeglądarce. Ma to ułatwić zarządzanie wieloma uruchomionymi aplikacjami tego samego typu, choć nie jest wymogiem łączenie wyłącznie pokrewnych narzędzi.

Menedżer okien KWin wzbogacono także o dokowanie okien (na brzegach ekranu) i maksymalizację, której można dokonać jedynie przeciągając program w do odpowiedniej części pulpitu. Jak zwykle ze strony wizualnej, wiele poprawek dotyczyło jakości animacji i szybkości ich renderowania.

Mniej widoczne zmiany dotyczą na przykład przeglądarki plików Dolphin, która umożliwia teraz semantyczne wyszukiwanie dzięki aktualizacjom we framweorku Nepomuk. Od tej wersji KDE, także narzędzie o wdzięcznej nazwie GetHotNewStuff do pobierania nowych aplikacji, zyskało moduł oceniania i komentarzy dla znajdujących się w nim narzędzi.

Na paczki do prostej instalacji w popularnych dystrybucjach będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale dam znać zaraz gdy się pojawią.

Na koniec krótka prezentacja nowości związanych z grupowaniem okien:


Prostsze zarządzanie oknami (pobierz)

źródło: kde.org

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety