środa, 10 lutego 2010

Lucidy - od mockupu do metacity

Autor: Adrian Nowak, 15:00, środa, 10 lutego 2010


Lucidy to kolejny z proponowanych dla nowej wersji Ubuntu motywów. Trzeba przyznać, że po raz pierwszy w historii tej dystrybucji naprawdę wiele się dzieje, a motyw Human wydaje się powoli odchodzić w niepamięć.

Widoczny po prawej obrazek to jedynie mockup, czyli graficzny projekt, jednak użytkownicy stworzyli już na jego podstawie działające w GNOME obramowanie okien.

Motyw można znaleźć na GNOME-Look.org, gdzie w ostatnich dniach udostępniono jego drugą wersję testową. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze stylu GTK, który uzupełniłby okna o stylowo wyglądające przyciski.

Jednocześnie trudno nie odnieść wrażenia, że większość linuksowych pulpitów i motywów jest bardzo mocno inspirowana systemem Mac OS. Osobiście nie widzę w tym żadnej zdrożności, bo przecież jedyne czego oczekują od motywu użytkownicy to "ma być ładnie i wygodnie". Często niestety wygląda to jak mizernej jakości kalkomania.

Największe nadzieje (jeśli chodzi o wygląd) można obecnie wiązać z dystrybucją Elementary OS, która, jak pisze jej twórca "ma się pojawić wkrótce". Zdecydowanie jest na co czekać, bo niemal wszystkie elementy graficzne tego wydania zostały przygotowane specjalnie na jego potrzeby. W większość z nich możemy się już jednak sami zaopatrzyć, śledząc wcześniejsze wpisy dotyczące Elementary.

źródło: omgubuntu.co.uk

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety