wtorek, 23 lutego 2010

Microsoft chce pieniędzy za wolne oprogramowanie

Autor: Adrian Nowak, 18:42, wtorek, 23 lutego 2010


Microsoft przebudził się po wielu miesiącach "hibernacji" i przypomniał sobie, że ma 235 patentów na funkcje wykorzystywane w wolnym oprogramowaniu - akurat wtedy gdy Amazon chciał je wykorzystać w swoim czytniku książek Kindle. Dobry przyjaciel z Redmond uznał jednak, że może się nimi tanio podzielić z Amazonem pod warunkiem, że on także udostępni Microsoftowi patenty użyte w ich sklepie.

Całości nie można ująć inaczej niż ironicznie biorąc pod uwagę, że Amazon to jeden z pionierów sprzedaży elektronicznej, zatrudniający ponad 20 tysięcy osób z całego świata, którego obroty wynoszą prawie 15 miliardów dolarów rocznie (dane z 2008 roku). Już sam ten fakt sprawia, że oferta Microsoftu jest mocno wygórowana, jednak zagłębiając się dalej popadamy zadziwiające wnioski. Co ciekawe, Amazon przystał na propozycję Microsoftu.

Przede wszystkim jednak "patenty na wolne oprogramowanie" to coś co faktycznie nie powinno istnieć. Gdyby wykorzystał je Amazon a Microsoft miał później w stosunku do niego roszczenia, równie dobrze mógłby je mieć także do wszystkich użytkowników Linuksa czy większych firm zajmujących się jego rozwojem. Aż ciężko sobie jednak wyobrazić taką sytuację.

Nie są mimo wszystko znane szczegóły umowy między Microsoftem a Amazonem, jednak wydaje się, że poza patentami mogło chodzić także o udostępnienie technologii i narzędzi niezbędnych do rozbudowy czytnika Kindle.

Faktem jest, że praktycznie każdy popularny OS łamie wiele patentów a tym co naprawdę chore, jest właśnie system patentowy państw, które zezwalają na rejestracje tego typu używanych już w wielu miejscach technologii czy rozwiązań. Dopóki to się nie zmieni, Microsoft będzie mógł na przykład czerpać zyski z rzekomych patentów wykorzystywanych w wolnym oprogramowaniu a nie zanosi się aby Linux Foundation podejmowało podobne praktyki (patentowanie rozwiązań) w celu wyrównania rywalizacji.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety