poniedziałek, 22 lutego 2010

Najchętniej kupowane gry na Linuksa w Polsce

Autor: Adrian Nowak, 12:02, poniedziałek, 22 lutego 2010


Pomimo, że Linux nie jest systemem stworzonym do gier, w naszym kraju pojawia się coraz więcej graczy, którzy za platformę systemową wykorzystują właśnie systemy spod znaku Pingwinka.

Jakiś czas temu w Polsce uruchomiono pierwszy sklep internetowy udostępniający gry dla Linuksa Wupra.com, zatem pytając u źródła możemy sprawdzić jaką popularnością cieszą się poszczególne tytuły oraz czy w ogóle są na nie chętni.

Statystyki najpopularniejszych gier przekazał mi właściciel Wupra, Leszek Stańczyk, który zaznacza - "niestety nie mogę podać liczby sprzedanych sztuk, ponieważ może to spowodować więcej szkody niż pożytku".  Można więc po tym wnioskować, że użytkownicy Linuksa niechętnie sięgają po mniej popularne gry.

1. Prey

Na pierwszym miejscu najchętniej kupowanych tytułów znalazł się Prey, który opowiada historię Tommyego, mechanika samochodowego z plemienia Irokezów, którego życie pewnego dnia diametralnie się zmienia. W wyniku najazdu obcych w chłopaku budzą się duchowe moce jego przodków.

Trudno dziwić się popularności aplikacji, która oparta została na silniku Dooma III co pozwala się cieszyć grafiką ba bardzo dobrym poziomie. Cena w tym przypadku również nie jest wygórowana i nie powinna nadszarpnąć niczyjego budżetu. Każdy zainteresowany może też za darmo pobrać wersję demo gry (449 MB).

2. Enemy Territory: Quake Wars

Druga pozycja to gra akcji, nawiązująca stylem i fabułą do legendarnej produkcji studia id Software – Quake II.

Enemy Territory to także fantastyka, choć już nie w takim stopniu jak Prey, jednak również warto w tym przypadku zwrócić uwagę na wysoką jakość grafiki.

Jak definiują tytuł producenci gry - Stworzona została przez wielokrotnie nagradzanych producentów Wolfenstein: Enemy Territory – studio Splash Damage. Jednocześnie, dzięki współpracy z id Software, w Enemy Territory: Quake Wars wykorzystywane są przełomowe rozwiązania technologiczne tej firmy, takie jak system MegaTexture. Niezwykle realistyczne, futurystyczne lokacje, doskonałe efekty specjalne i niesamowita płynność rozgrywki.

W grze przenosimy się do roku 2065 gdzie wojska Global Defense Force (GDF) łączą swe siły przeciwko nowej osi zła – barbarzyńskiej, acz zaawansowanej technologicznie rasie Strogg, która dokonuje inwazji na Ziemię. Podczas wykonywania misji zdani jesteśmy także na pomoc przyjaciół wspólnie z którymi wykorzystując arsenał broni pokonujemy kolejnych wrogów. W tym przypadku także można pobrać wersję demonstracyjną (659 MB).

3. Unreal Antologia

Ostatnie miejsce na podium zajął znany także użytkownikom Windowsów tytuł z serii Unreal.

Unreal Antologia to pierwsza część sagi opowiadająca historię ocalałego rozbitka ze statku więziennego, który rozbił się na planecie Na Pali. Dodatek (Return to Na Pali) to kolejne 17 misji w trybie jednego gracza oraz 7 nowych map do rozgrywek multiplayer.

Gra bije rekordy popularności na świecie i zdecydowanie wyznacza trendy opartych o fantastykę gier FPS. Zainteresowani mogą pobrać wersję demo gry Unreal Tournament 2004 dla Linuksa (275 MB).

Na kolejnych miejscach znajdziemy tytuły takie jak Shadowgrounds, Doom 3 (najchętniej pobierana wersja demo), czy Defcon. Widać więc wyraźnie, że królują gry akacji, szczególnie osadzone w fikcyjnych światach a ceny najchętniej wybieranych tytułów oscylują wokół 30 złotych.

Tagi: , , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety