wtorek, 16 lutego 2010

Nokia i Intel stworzą MeeGo - Linuksa doskonałego

Autor: Adrian Nowak, 09:25, wtorek, 16 lutego 2010


Z pewnością większość z was kojarzy systemy Moblin i Maemo, z których pierwszy wydawał się być wręcz idealny dla netbooków natomiast drugi świetny dla nowoczesnych smartfonów. Ostatnio firmy do których należały oba produkty czyli Intel i Nokia postanowiły, że razem stworzą z dwóch systemów jeden - MeeGo.

Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie Linuksa w ostatnich latach biorąc pod uwagę, iż za stworzenie idealnej platformy w oparciu o Pingwinka zabiera się największy producent telefonów na świecie i największy producent procesorów i chipów.

Moblin był domyślnie oparty o Fedorę, natomiast Maemo o Debiana, jednak ich połączenie nie powinno być większym problemem, szczególnie, że powstawały remiksy takie jak Ubuntu Moblin Remix. Producenci zapewniają oczywiście, że z obu dystrybucji wyciągną to co najlepsze i połączą w całość by stworzyć platformę dla całej linii przyszłych urządzeń mobilnych.

Nad prawidłowym rozwojem prac ma czuwać Linux Foundation, choć zapewne chodzi o jak największe zaangażowanie społeczności, która jest nieoceniona przy budowaniu większości dystrybucji i projektów Open Source.

Prace obu firm nad systemem trwają już podobno od lata zeszłego roku a ich efekt będziemy mogli obserwować w drugiej połowie obecnego. Wraz z systemem mają zostać zaprezentowane także urządzenia na których finalnie będzie pracował MeeGo a biorąc pod uwagę naprawdę niezwykły interfejs Moblina i wydajność Maemo można być dobrej myśli.

Tagi: , , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety