poniedziałek, 15 lutego 2010

Nowe propozycje motywów dla nowego Ubuntu 10.04

Autor: Adrian Nowak, 11:00, poniedziałek, 15 lutego 2010


Jak wypowiedzieliście się w jednej z ostatnich ankiet, znaczna większość użytkowników woli ciemniejsze motywy, które są między innymi wygodniejsze przy dłuższej pracy a do tego bardzo stylowo wyglądają.

Domyślnie w Ubuntu mamy takich tematów kilka, jednak moim zdaniem poza Dust Sand i New Wave praktycznie nie ma ciekawej konkurencji. Miło zatem widzieć każdy kolejny sensownie wyglądający temat, choć wszystkie ciemne są do siebie bardzo podobne.

Przedstawiony na początku wpisu Warmth jest ciemniejszy niż Dust, jednak cały czas zdaje się nie przekraczać subtelnej granicy - ponoć najważniejsze aby nie było dużych kontrastów. Na chwilę obecną działa poprawnie "out of box" jedynie w najnowszym Lucid Lynx a by mieć go w Karmic Koala niezbędne jest doinstalowanie nowego silnika GTK. Sam styl można pobrać z Wiki Ubuntu.

Równie ciekawie prezentuje się niedokończony jeszcze X-IVi (słaba nazwa) widoczny poniżej. W połączeniu ze znanymi wcześniej obramowaniami okien jest niesamowicie przyjemny w użytkowaniu. Polecam zainteresowanym sprawdzenie jak się sprawuje po pobraniu stąd.
W ostatnim czasie pojawiły się też inne ciekawe propozycje jak na przykład ta widoczna poniżej:

Wygląda prosto i przyjemnie, jednak jak nie trudno się domyślić jest to na razie jedynie mockup na którego realizację może nam przyjść jeszcze sporo poczekać. Jak zwykle w przypadku takiej minimalizacji tracimy jednak sporo przydatnych funkcji jak na przykład możliwość prostej zmiany rozmiaru ikon.

Jeśli chcemy by Linux stał się naprawdę popularny strona wizualna musi ulec poprawie i na szczęście powoli wszystko w tym kierunku zmierza. Wydajne jądro i ciekawy pulpit to chyba wszystko co można sobie wymarzyć - udało się to na telefonach, miejmy więc nadzieje, że podobnie będzie na desktopie.

źródła: webupd8.org, omgubuntu.co.uk

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety