poniedziałek, 8 lutego 2010

Nowości w GNOME Shell i instalacja w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 16:58, poniedziałek, 8 lutego 2010


GNOME Shell to tworzona bez rozgłosu konkurencja dla standardowych paneli GNOME (gnome-panels), ale nie tylko. Ze względu na nowatorskie podejście do korzystania z pulpitu i wykorzystanie bibliotek takich jak Clutter, może przyciągnąć także wielu użytkowników innych pulpitów.

Jedną z ciekawostek jakie można dostrzec po uruchomieniu nowej wersji GNOME Shell są powiadomienia wyświetlane na dole ekranu, w centralnej jego części. Domyślnie wyświetlany jest jedynie wąski pasek, jednak w odróżnieniu od tych znajdujących się w Ubuntu (libnotify) po najechaniu na niego, ukazują się nam szczegóły i dodatkowe przyciski.

Na powyższym screenie widzimy na przykład przycisk umożliwiający szybką odpowiedź na wiadomość w Pidginie.

W sekcji "Aplikacje" widoczne są natomiast podświetlenia uruchomionych aplikacji spośród tych, które dodaliśmy do ulubionych. Podobne rozwiązanie jest spotykane na przykład w Symbianie dla telefonów komórkowych.

Zwróćcie także uwagę na nowy sposób przełączania się między obszarami roboczymi pulpitu. W praktyce działa to bardzo płynnie i dość intuicyjnie, podobnie zresztą jak w Gnome-Panels.

Widok wszystkich obszarów roboczych "Expo". Przyznacie, że całość nabrała przez ostatnie miesiące sporo ogłady i bardzo prawdopodobne, że już niedługo będzie się nadawała do codziennego użytku.

Instalacja GNOME Shell

GNOME Shell można zainstalować z repozytorium testowego przygotowanego dla Ubuntu Karmic i Lucid. Wystarczy w tym celu wykonać w konsoli polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:ricotz/testing
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-shell


Screeny pochodzą z zaprzyjaźnionego bloga OmgUbuntu a tapetę użytą na pulpicie możecie znaleźć na Flickr.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety