piątek, 26 lutego 2010

Nowości w Kubuntu 10.04 Alfa 3 Lucid Lynx

Autor: Adrian Nowak, 14:38, piątek, 26 lutego 2010


Zgodnie z przyjętym planem wydawniczym, już wczoraj mieliśmy możliwość ściągnięcia obrazów płyt z wersją testową Kubuntu 10.04.  Systemu sam używam i z niecierpliwością czekam na jego wydanie LTS. Czym nas zaskoczy Kubuntu Team tym razem?

Autorem wpisu jest GregKoval.

Wbrew pozorom system to nie tylko zwykłe wydanie Ubuntu ze środowiskiem graficznym KDE SC - tu zmian jest o wiele więcej. Pomijam takie oczywiste rzeczy jak dostosowanie ekranu ładowania i innych elementów pod względem graficznych do motywów Kubuntu. Nowe wydania (K)Ubuntu zawsze zaskakiwały przede wszystkim nowymi wersjami pakietów oprogramowania.

Alfa3 przywita nas nową wersją KDE SC 4.4.0 i wszystkim elementami środowiska dostosowanymi do tej wersji. Wreszcie doczekaliśmy się w miarę stabilnej edycji tego środowiska, gdyż wcześniejsze wersje Alfa powodowały tak wiele błędów, że czasami nie dało się nawet odpalić Lucida. Alfa3 została też wyposażona w kernel 2.6.32-14.20, X.Org 1.7.5, Amarok 2.3 beta1 i K3B 1.70.

Muszę przyznać, że plany Kubuntu Team jakie mają być wdrożone w nowej wersji są dość znaczące dla tego systemu. Developerzy starają się podążać z duchem projektu Timelord i stworzyć system wyposażony w nowe narzędzia od Canonical, co wyróżni go na tle innych dystrybucji linuksowych opartych na środowisku KDE.

Ciekawym pomysłem jest moduł konfiguracji touchpadów, wyposażony w obsługę elementów sterujących zastosowanych w tych urządzeniach, jak również możliwość wyłączenia panelu dotykowego np. podczas pisania tekstów.

Następnym, nowym elementem, o którym kiedyś pisałem na UbuCentrum.net, jest projekt integracji Firefoksa z KDE, który został zapoczątkowany w OpenSUSE. W Kubuntu przejęto wiele elementów z tego projektu np. przeniesienie powiadomień Firefoksa do KNotify, zintegrowanie ścieżki dialogowej przy otwieraniu plików z natywną dla KDE. Do pełni szczęścia brakowałoby mi tylko jeszcze integracji z KGet.

W nowym Kubuntu doświadczymy także dystrybucji dla netbooków - Kubuntu Netbook Remix, opartego na Plasma-Netbook tym razem w szatach Kubuntu. Projekt jest już właściwie ukończony trwają jeszcze prace nad, wprowadzonym niedawno w Ubuntu, pokazem slajdów podczas instalacji systemu.

W wersji Alfa3 możemy też cieszyć się takimi nowymi pakietami jak: recorditnow 0.7, bangarang 1.0.1, fotowall 0.9, oraz nowszą wersją rekonq 0.3.90,

Obrazy płyt dostępne są pod adresem:
http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/lucid/alpha-3/
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety