poniedziałek, 15 lutego 2010

OpenLieroX - zwyczajnie wykończ inne robaki

Autor: Adrian Nowak, 09:00, poniedziałek, 15 lutego 2010


OpenLieroX to jedna z nielicznych gier po których uruchomieniu nie miałem pojęcia co się w niej robi. Z jednej strony robak z bronią mógł sugerować pewne oznaki walki, jednak po uruchomieniu pierwszej rozgrywki całkowicie ogłupiałem.

Mój przeciwnik wygryzając sobie w nieznanym celu dziurę w ziemi, w końcu zbliżał się do mnie i w większości przypadków detonował się razem ze mną.  Z tego nie udało mi się w żadnym wypadku odczytać intencji gry, zatem udałem się na stronę projektu.

Twórcy nie są jednak zbyt wylewni jeśli chodzi o opis samych reguł rozgrywki. W wielu miejscach możemy jedynie znaleźć informacje, iż jest to "ekstremalnie uzależniający typ gry". Jak się później okazało, jedyna zasada to "rozwalić wszystko co się rusza". To niewiele, jednak w tym tkwi właśnie uzależniający motyw, który mogę potwierdzić z własnej autopsji.

Dość ciekawie rozwiązano na przykład kwestę mapy, która jest dość plastyczna a ściślej mówiąc - możemy ją zwyczajnie wysadzić tworząc dowolne korytarze w których możemy się ukrywać i atakować z zaskoczenia. Nie można wymyślić chyba lepszej mapy niż ta, którą sami możemy na bieżąco edytować. Podobnie jest to zresztą rozwiązane w klasyku takim jak Worms, którego inspiracja jest widoczna w wielu elementach OpenLieroX.

Nietypowe jest także poruszanie się po podziemnym świecie. Nasz robak będzie używał do tego celu liny, której obsługi przyznam do końca nie opanowałem. To ciekawe urozmaicenie, gdyż samo skakanie nie daje zbyt wielu możliwości.

Zakres map i broni jest olbrzymi a nieskomplikowana grafika 2D sprzyja szybkiemu powstawaniu kolejnych. Sprawnie i bez problemu działa także tryb multiplayer przez sieć a lista serwerów wczytuje się niemal w locie. Ogólnie rzecz biorąc zapowiedzi twórców odnośnie uzależniających właściwości gry są jak najbardziej słuszne. Osoby, które potrafią kontrolować czas spędzony przed komputerem mogą znaleźć paczkę Deb na stronie projektu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety