piątek, 26 lutego 2010

Pobierz Ubuntu 10.04 Alpha 3

Autor: Adrian Nowak, 11:13, piątek, 26 lutego 2010


Zgodnie z planem ukazała się wczoraj wieczorem kolejna wersja testowa Ubuntu 10.04 Alpha 3 z wieloma aktualizacjami oprogramowania o których pisałem wcześniej. Przypominam, że wydanie nie jest jeszcze przeznaczone do codziennego użytku a finalna wersja ukaże się dopiero 29 kwietnia tego roku.


Już teraz można zaktualizować swoje wydanie wybierając skrót klawiszowy Alt+F2 po czym wpisujemy do konsoli "update-manager -d" w nowo otwartym okienku. Powinien się wyświetlić Menedżer aktualizacji z napisem "Nowa wydanie '10.04' jest dostępne". Kliknij 'Aktualizuj' i podążaj za instrukcjami.

W Ubuntu 10.04 (Lucid) Alpha 3 zaktualizowano między innymi:

GNOME Zaktualizowana wersja środowiska zawiera wiele optymalizacji o których pisałem wcześniej. Głównie dotyczą one paneli i kosmetycznych zmian w aplikacjach.

Mozilla

Domyślą przeglądarką nadal pozostaje Firefox, jednak już po pierwszym uruchomieniu narzędzia widać, że wyszukiwarkę Google zastąpiło tym razem Yahoo. Oczywiście można to łatwo zmienić, jednak jestem przekonany, że wielu początkujących użytkowników nie spostrzeże nawet różnicy.

Jądro Linux

W Alpha 3 znajdziemy jądro 2.6.32-14.20 z gałęzi 2.6.32.8.

KDE SC 4.4

W testowej wersji Ubuntu zagościło KDE SC 4.4. Jako, że nie jest to główne środowisko w Ubuntu, zajmiemy się nim w osobnym wpisie. Zainteresowani mogą jednak już teraz znaleźć spis nowości w języku angielskim na stronie Kubuntu.

Usunięcie HAL

HAL poszedł w niepamięć już jakiś czas temu, jednak warto przypomnieć, że dzięki jego usunięciu, system ma startować znacznie szybciej i sprawniej obsługiwać tryby hibernacji oraz wstrzymania (suspend to RAM).

Nowy sterownik Nvidia

Z nowym wydaniem Ubuntu przeszło także na nowy sterownik dla kart graficznych Nvidia, którym teraz jest (nadal open source'owy) Nouveau. Całość jest zaimplementowana w nowe jądro, które udostępniono niedawno i ma pozwolić między innymi na lepsze wykrywanie rozdzielczości podczas uruchamiania komputera. Niestety jak pisałem wcześniej, Nouveau może sprawiać problemy tam, gdzie do tej pory wszystko działało poprawnie. Z tego co jednak wiem, nie powinno to być tak dużym problemem jak jeszcze niedawno karty Intela.

Serwisy społecznościowe domyślnie

Nie wszystkim się to spodoba, jednak nowe Ubuntu to zdecydowanie krok w stronę integracji z usługami sieciowymi. Domyślnie zainstalowane narzędzie Gwibber pozwala na wygodne korzystanie z serwisów takich jak Twitter, identi.ca czy najbardziej popularny w naszym kraju Facebook. Całość została dodatkowo bardzo dobrze zintegrowana z nowym "menu społecznościowym" i mam nadzieję, że kiedyś pozwoli na obsługę także typowo polskich witryn takich jak Blip czy Flaker.

Ubuntu 10.04 Alpha 3 można pobrać z poniższych linków:

http://cdimage.ubuntu.com/releases/lucid/alpha-3/ (Ubuntu)
http://uec-images.ubuntu.com/releases/lucid/alpha-3/ (Ubuntu Server for UEC and EC2) http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/lucid/alpha-3/ (Kubuntu) http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/lucid/alpha-3/ (Xubuntu) http://cdimage.ubuntu.com/edubuntu/releases/lucid/alpha-3/ (Edubuntu) http://cdimage.ubuntu.com/mythbuntu/releases/lucid/alpha-3/ (Mythbuntu) http://cdimage.ubuntu.com/ubuntustudio/releases/lucid/alpha-3/ (Ubuntu Studio)

źródło: ubuntugeek.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety