piątek, 26 lutego 2010

Ponad miliard euro za jądro Linux

Autor: Adrian Nowak, 12:42, piątek, 26 lutego 2010


Linus Torvalds z pewnością nie stworzył jądra Linux dla pieniędzy jak to zrobił z Windowsem Bill Gates, jednak chcąc nie chcąc, jedna z największych alternatyw dla "Okienek" musi słono kosztować. Jak wielokrotnie pisałem, tworzeniem kernela zajmują się w przeważającej większości opłacani programiści ze znanych korporacji, zatem co jakiś czas ktoś tworzy raport szacunkowej wartości Linuksa.

Około rok temu Linux Foundation oszacowało wartość Linuksa na 1,4 miliarda dolarów a warto zauważyć, że samo jądro to tylko część działających obecnie dystrybucji. Wartość Fedory wyceniono rok temu na 10,8 miliardów dolarów przy czym właściwie nie da się uwzględnić dokładnych kosztów.

Problemy wynikają z tego, że w każdym cyklu tworzenia oprogramowania nie tylko dodaje się nowe linijki do kodu, lecz także modyfikuje i usuwa już obecne, co w efekcie daje znacznie więcej pracy. O ile też można wyliczyć koszt stworzenia danego oprogramowania, to nie jest w to wkalkulowany czas niezbędny do powstania nowego produktu. Same pieniądze nie wystarczą aby na przykład za 100 miliardów stworzyć w miesiąc Linuksa.

Tym razem o swoją analizę pokusił się hiszpański uniwersytet Universidad de Oviedo, który ocenił wartość jądra Linux 2.6.30 na 1,025 miliarda euro. Jest to wynik znacznie wyższy niż przed rokiem (szczególnie biorąc pod uwagę kursy walut). W badaniu średnią wysokość wynagrodzenia rocznego programisty w 2006 roku ustalono na 31 000 euro.

Co ciekawe, na podstawie tego typu badań ustalono, że Linux z każdym rokiem swojego istnienia rozwija się coraz szybciej. Podczas gdy w latach 2005-2007 skala inwestycji w jądro utrzymywała się na poziomie 73–95 milionów euro rocznie, tak już w 2008 roku było to 228 milionów euro czyli ponad dwa razy tyle.

Nie ma się zresztą co dziwić, gdyż Linux jest coraz szerzej wykorzystywany nie tylko w rozlicznych dystrybucjach lecz także w telefonach komórkowych i innych urządzeniach o których często nie mamy nawet pojęcia.

źródło: heise-online.pl

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety