środa, 10 lutego 2010

Propozycja: Konfigurowanie programów w Ubuntu przy instalacji systemu

Autor: Adrian Nowak, 13:00, środa, 10 lutego 2010


O tym, że proces instalacji Linuksa powinien być jak najłatwiejszy mówi się nie od dziś, jednak czy nie warto byłoby odjąć nieco z jego prostoty na rzecz późniejszej oszczędności czasu przy konfiguracji systemu? W rzeczywistości podczas wgrywania systemu całość i tak raz się już konfiguruje, zatem użytkownicy wyszli z ciekawą inicjatywą.

Zaproponowano przed rozpoczęciem procesu wgrywania aplikacji użytkowych wyświetlenie prostego menu z którego można by wybrać z czego tak naprawdę korzystamy.

Jak widać na mockupie, posunięto się nawet odrobinę dalej proponując dodanie do domyślnej instalacji Ubuntu zamkniętych kodeków na co raczej nie powinniśmy się jednak nastawiać. Skoro jednak otwarcie dyskutuje się o przyłączeniu do Ubuntu zamkniętych narzędzi takich jak Photoshop (gdy już powstaną), może i upragnione przez wielu kodeki nie będą już wtedy taką barierą.

Sam widziałbym jeszcze chętnie w instalatorach linuksowych możliwość szerszego doboru aplikacji. Na przykład nie korzystam z OpenOffice i Firefoksa - nie instaluje, oszczędzam czas na kopiowanie ich na dysk i oczywiście zyskuje wolną przestrzeń. W zamian tego chce mieć Chrome - pobiera się przy instalacji systemu z internetu. Całość nie jest trudna do zrobienia, więc może moja wizja się niedługo ziści.

Macie jakieś ciekawe pomysły na to co można by dodać do instalatora Ubuntu?

źródło: ubuntugeek.com

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety