poniedziałek, 15 lutego 2010

Raw Therapee - wygodne wywoływanie plików RAW

Autor: Adrian Nowak, 13:00, poniedziałek, 15 lutego 2010


Z tego co zaobserwowałem, fotografia staje się coraz popularniejszym hobby a ceny najtańszych lustrzanek są porównywalne ze standardowymi "kompaktami". Coraz większe grono użytkowników ma zatem do czynienia z plikami RAW zwanymi też "cyfrowymi kliszami", które na dobrą sprawę nie są obrazami a jedynie danymi zrzuconymi z matrycy aparatu. By nie tracić jakości zdjęć warto je wywoływać w jak najlepszych aplikacjach.

Raw Therapee wydaje się być połączeniem bardzo bogatej funkcjonalności z jak najprostszą obsługą. Domyślnie wspiera on tryby konwersji takie jak EAHD, HPHD czy VNG-4. Każdy z nich sprawdza się lepiej w różnego rodzajach zdjęć a efekty można porównać już na stronie narzędzia.

Oczywiście podczas dekodowania obrazu nie zabrakło funkcji dopasowania balansu bieli, korekcji C/A, dopasowywania kolorów czy na przykład automatycznego algorytmu odszumiającego.

Interfejs aplikacji został tak zaprojektowany abyśmy nie musieli się przełączać między wieloma oknami ustawień a wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki, ewentualnie ukryte na jednej z kart. Finalne pliki można eksportować do plików JPG, PNG i TIFF razem z danymi EXIFF zawierającymi szczegółowe informacje o warunkach w których było robione zdjęcie (model aparatu, godzina, data, czas naświetlania itp.)

Jeśli kupiłeś niedrogą lustrzankę a właściwie nie masz ochoty bawić się za każdym razem po zgraniu plików do komputera w ich wywoływanie, zapewne w aparacie możesz ustawić od razu zapisywanie obrazów do formatu JPG. Zainteresowani mogą skorzystać także z narzędzia UFRaw.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety