niedziela, 14 lutego 2010

Rekonq - szybka przeglądarka dla KDE

Autor: Adrian Nowak, 11:00, niedziela, 14 lutego 2010


Od jakiegoś czasu możemy cieszyć się nowym wydaniem przeglądarki internetowej Rekonq o numerze 0.3.90. Zmiany jakie zaszły w nowym wydaniu sprawiły, że stała się ona ciekawą alternatywą dla osób szukających lekkiej i szybkiej przeglądarki w środowisku KDE SC. Rekonq jest oparty o kdewebkit i silnie zintegrowany z KDE. Do działania potrzebuje bibliotek zawartych w KDE SC 4.4.0, więc instalacja najnowszej wersji tej aplikacji na starszym środowisku nie powiedzie się.

Autorem wpisu jest Kira.

Po instalacji i uruchomieniu przeglądarki, naszym oczom ukazuje się widok podobny do tego jaki jest w Operze w postaci SpeedDial tu nazwany "Favorites". Niestety dostępne jest tylko osiem zakładek na nasze ulubione strony. Rekonq pracuje z kartami, co jest w dzisiejszych czasach standardem. Funkcja ta ma też dodatkowe możliwości w postaci wyświetlania podglądu zamkniętych kart i swobodnego przemieszczania ich kolejności. Potrafi dzielić z Konquerorem zakładki i historię.

Do standardowego wyposażenia dodano także AdBlocKa, obsługę Flasha i RSS. Menu górne zostało usunięte na wzór Chrome i przeniesione do ikony obok paska adresu.Integracja z KDE została zaimplementowana w postaci możliwości uruchomienia pobieranych plików plików w systemowym KGet, oraz wsparcia dla KDEWallet.

Przeglądarka jest wyjątkowo szybka, według mnie dorównuje prędkością działania Operze i Chrome. Niestety do jej podstawowych wad należy brak dodatków do jakich przyzwyczaił nas na przykład Firefox. Są też problemy z wyświetlaniem Javy na stronach, a właściwie jej brak, więc raczej nie wyświetlą nam się takie elementy jak np. silnik komentarzy na blogach, co już stawia przeglądarkę na straconej pozycji, przynajmniej u mnie.

Mimo powyższych wad, Rekonq zapowiada się dosyć ciekawie. Mam nadzieję, że programiści w następnych wydaniach poprawią nieliczne błędy i będziemy cieszyć się świetną przeglądarką pod KDE.

Żeby zainstalować Rekonq w Kubuntu 9.10 należy dodać repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:notz/ppa
A dla 10.04:

sudo add-apt-repository ppa:solard3ity/official

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety