piątek, 5 lutego 2010

Stwórz dynamiczną tapetę dla Ubuntu [GNOME]

Autor: Adrian Nowak, 21:04, piątek, 5 lutego 2010


Jeśli nie możesz się zdecydować która z grafik powinna być tłem twojego pulpitu, możesz ustawić je wszystkie. Oczywiści nie jednocześnie, bo to zapewne nie wyglądałoby zbyt ciekawie, natomiast interesującą alternatywą wydaje się zbudowanie listy ulubionych grafik, które będą zmieniane automatycznie co określoną ilość czasu.

Informacje takie są w Ubuntu i ogólnie dla GNOME przechowywane w odpowiednim pliku XML zawierającym wszystkie szczegóły.

Ręczne wykonanie takiego pliku z pewnością nie należy do przyjemnych zadań, zatem powstało proste narzędzie o niezbyt wyszukanej nazwie XML Slideshow Creator pozwalające nam uczynić to w kilka chwil przy użyciu prostego interfejsu.

Niestety na razie nie doczekało się ono instalatora w postaci pliku Deb, zatem będziemy się musieli chwilę z nim pomęczyć. Na początek należy zatroszczyć się przede wszystkim o zależności bez których program się nie uruchomi. Wpisujemy więc w konsoli:

sudo apt-get install gambas2-runtime gambas2-gb-gtk gambas2-gb-form gambas2-gb-gtk-ext
Następnie pobieramy właściwe narzędzie stąd i rozpakowujemy archiwum. Przechodzimy teraz w konsoli do folderu w którym znajdują się pliki XML Slideshow Creator (np: cd /home/adrian/Pobrane/xml-slideshow-creator) i instalujemy program poleceniem:

sudo ./install.sh
Narzędzie jest już gotowe do pracy i możemy je znaleźć w menu Programy=>Akcesoria.

źródło: webupd8.org

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety