wtorek, 16 lutego 2010

Stwórz paczkę animowanych tapet zmieniających się zależnie od pory dnia

Autor: Adrian Nowak, 14:50, wtorek, 16 lutego 2010


Niektóre nowsze laptopy automatycznie dostosowują jasność ekranu do otoczenia dzięki wbudowanemu czujnikowi światła przez co pulpit powinien zachowywać podobny kontrast przez cały dzień.

Jest to oczywiście bardzo wygodne i pozwala mniej zmęczyć oczy, jednak rozwiązania takie stosuje się bardzo rzadko. Możemy zrobić jednak coś podobnego choć dotyczącego jedynie tła naszego pulpitu. Przygotujemy animowaną tapetę, która będzie się zmieniała zależnie od pory dnia.

W odróżnieniu od innych projektów tego typu, w tym przypadku możemy sami wybrać jakie grafiki mają być dołączone do naszej tapety a nie zdawać się na gust innego pasjonata modyfikacji wyglądu systemu (choć jest to czasem lepsze wyjście).

Zaczynamy od pobrania paczki z GNOME-Look.org, którą rozpakowujemy w miejscu gdzie nie będzie nam przeszkadzała. Jej późniejsze przypadkowe usunięcie może dość niekorzystnie wpłynąć na wygląd naszej tapety.

Następnie przechodzimy do rozpakowanego folderu zawierającego grafiki. Możemy zbudować animowaną tapetę na ich podstawie, jednak moim skromnym zdaniem nie są one najpiękniejsze. Zamieniamy je więc na własne (koniecznie posiadające te same nazwy) i po przejściu w konsoli do folderu z plikami wykonujemy:

sudo sh install
Stworzy to plik AllDayLong.xml, który jest niczym innym jak informacją dla systemu o tym kiedy ma zmienić tapetę i na jaką. Wystarczy teraz tylko przejść do menu System=>Preferencje=>Wygląd i dodać do motywów nowy plik XML.

źródło: techie-buzz.com

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety