czwartek, 4 lutego 2010

Symbian już w pełni Open Source, Android "prawie"

Autor: Adrian Nowak, 19:44, czwartek, 4 lutego 2010


Zespół Symbiana ogłosił dziś, iż system ten udało się przenieść do modelu Open Source kilka miesięcy wcześniej niż początkowo planowano.

Bardzo cieszy mnie takie podejście zespołu, który w głównej mierze jest finansowany przez Nokię mającą jednocześnie największe udziały w późniejszym wykorzystaniu platformy.

Podobnie jak w innych tego typu przypadkach oznacza to, że użytkownicy będą mieli dostęp do kodu każdej części systemu oraz oczywiści w razie potrzeby będą go mogli swobodnie edytować.

Co ważne, widać tutaj wyraźnie konkurencję ze strony Androida, którego krytykuje Lee Williams, szef Symbian Foundation. Stwierdza on, iż system Google nie jest do końca otwarty, co od teraz miało się nagle stać poważną wadą w stosunku do Symbiana.

Rzeczywiście otwartość Androida nie jest kompletna, jednak dla Google nie wydaje się to być priorytetem. Jak pisałem już kiedyś, zamknięte są moduły systemu odpowiedzialne za niektóre usługi sieciowe, które w zamyśle mają być rozwijane jedynie przez Google a nie użytkowników.

Powoduje to jednak czasem problemy, chociażby przy niedawnej próbie stworzenia remiksu Ubuntu, który miał umożliwiać działanie aplikacjom z Androida. Niestety w tym przypadku na drodze do sukcesu stanęła dodatkowo zmodyfikowana przez giganta z Mountain View wersja Javy.

Już wkrótce mają się także pojawić szczegółowe plany rozwoju Symbiana na najbliższe lata, natomiast kilkanaście dni temu pisałem już o jednej z ciekawych koncepcji interfejsu.

Podsumowując, świat mobilnych technologii zmierza najwidoczniej w dobrym kierunku. Nie słyszałem jeszcze aby otworzenie kodu zaszkodziło jakiemuś projektowi i choć to w Androidzie a nie w Symbianie znajdziemy jądro Linux to szczerze kibicuje także temu projektowi.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety