wtorek, 16 lutego 2010

Transmisja zimowych igrzysk z Moonlight to porażka

Autor: Adrian Nowak, 14:19, wtorek, 16 lutego 2010


Niektórzy skarżą się na Flasha i to całkiem słusznie, bo rzeczywiście odtwarzanie na pełnym ekranie filmów w HD to raczej nie jest jego mocna strona. Jak się jednak okazuje konkurencyjne rozwiązania nie są bynajmniej lepsze.

Silverlight, czyli odpowiedź Microsoftu na Flasha i jak się można było tego spodziewać - niekompatybilna z Linuksem.

Sprawę obsługi Linuksa miała rozwiązać open source'owa implementacja Silverlighta nazwana Moonlight i prowadzona przez Miguela de Icaza - znanego działacza na rzecz współpracy linuksowej społeczności z Microsoftem.

O ile w teorii wszystko jest pięknie, praktyka pokazuje, że im więcej podziałów, tym więcej problemów. Ostatnio pojawiła się druga wersja testowa Moonlight 3, która miała pozwolić na oglądanie materiałów udostępnionych przez telewizję NBC w Linuksie.

Postanowiłem sprawdzić, jak zapowiedzi mają się do rzeczywistości i niestety moje obawy całkowicie się potwierdziły. Na stronie programistów zebrano najważniejsze błędy, z których co najmniej kilka dotknie osoby mieszkające w Polsce.

Przyznacie, że dość istotną usterką jest brak wideo na terenie terytoriów, gdzie NBC udostępniła tylko wybrane materiały. Już sam fakt ten całkowicie wyłącza z transmisji wszystkich korzystających z Moonlight na terenie naszego kraju. Niestety w związku z tym, że i u mnie wideo wcale się nie wyświetla nie mogłem na własnej skórze przetestować problemów z wydajnością i uruchamianiem pluginu na starszych przeglądarkach. Wierze jednak na słowo, że występują.

Wygląda więc na to, że przed Moonlight jeszcze długa droga, a niestety nie widzę w ten chwili, żeby w przyszłości projekt ten miał się czymś specjalnie wyróżniać od Flasha.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety