czwartek, 25 lutego 2010

Ubuntu 10.04 Alpha 3 - przegląd nowości

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 25 lutego 2010


Zgodnie z planem wydawniczym, powinna się dziś ukazać trzecia już wersja Alpha Ubuntu 10.04, zatem sprawdźmy co ciekawego udało się do tej pory wdrożyć do nowego wydania, które posiadać będzie przedłużone wsparcie techniczne (LTS).

Przede wszystkim należy zauważyć, iż wydanie Alpha 3 ma za sobą bardzo ważny punkt zwany FeatureFreeze czyli do finalnego Ubuntu 10.04 nie będą już wprowadzane nowe funkcje czy pakiety a programiści skupią się przede wszystkim na łataniu znalezionych błędów. Skoro tak, możemy więc sprawdzić jakich nowości należy się spodziewać w kolejnym wydaniu LTS.

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest optymalizacja obszaru powiadomień, który teraz ma skupiać w sobie jeszcze więcej funkcji. Już jakiś czas temu rozdzielono aplet zmiany globalnego statusu użytkownika i wyłączania komputera, natomiast sporym zaskoczeniem jest dla mnie przywrócenie poziomego paska sterowania głośnością.

Wydaje się to sprawa błaha, jednak warto zauważyć, że motyw ten przewinął się już kilkakrotnie w historii GNOME. Początkowo z pionowego suwaka stał się on poziomy po czym rozpoczęły się skargi użytkowników, w których podkreślali, że jest to rozwiązanie znacznie mniej intuicyjne. Po tym przywrócono wcześniejszy układ, jednak jak widać - nie na długo. Tylko w ten sposób można bowiem wygodnie umieścić od razu pod nim przycisk szczegółowych ustawień.

Niestety przez te wszystkie zmiany zabrakło chociażby funkcji zmiany poziomu głośności rolką myszy po najechaniu kursorem na ikonę głośności. Czy warto było po raz kolejny to zmieniać aby dodać nowy przycisk z którego - powiedzmy sobie szczerze - i tak korzystamy jedynie od święta?

Niemniej jednak ogólne zmiany w panelach GNOME wypadają bardzo pozytywnie i tylko czekać aż zostaną obleczone w nowy "świetlisty" temat graficzny, jaki zapowiedział ostatnio pomysłodawca Ubuntu, Mark Shuttleworth. Bardzo prawdopodobne jest także, że wykorzystany zostanie jeden ze znanych motywów, gdyż stworzenie kolejnego od podstaw mogłoby być w tak krótkim czasie trudne do zrealizowania.

Moje typu padają zdecydowanie w kierunku Elementary, które pomimo wyraźnej inspiracji Mac OS jest jednym z najciekawszych motywów jakie powstały. Także skojarzenia z Apple są z niego powoli eliminowane (usunięto na przykład okrągłe przyciski z obramowania okna), choć akurat to mogłoby przynieść Linuksowi jako takiemu sporo korzyści, pod warunkiem, że nie byłby kojarzony jako "podróbka".

Kolejne istotne zmiany dotknęły także Centrum Oprogramowania, które jest obok Ubuntu One jedną z najbardziej przyszłościowych aplikacji. Kto wie, czy za parę lat nie podzieli sukcesu AppStore.

Znajdziemy w nim teraz nową zakładkę "Featured" w której znajdują się narzędzia wyróżnione przez użytkowników największą ilością gwiazdek. Choć obecnie Software Center nie posiada funkcji zakupu komercyjnych aplikacji to już teraz, coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu do narzędzia możliwości logowania. Ułatwiłoby to i zautomatyzowało płatności, choć finalnie może to być rozwiązane podobnie jak w Androidzie, gdzie już podczas logowania do systemu od razu uwierzytelniamy także wszystkie aplikacje.

O zmianach pod maską na razie trudno pisać, gdyż większość optymalizacji nie została jeszcze zakończona, zatem póki co nie można liczyć na przyśpieszenie działania systemu. Sam start z płyty Live CD, który ma być docelowo znacznie szybszy, w wersji testowej trwał bardzo długo. Nowości, niekoniecznie przyjemnych, mogą się za to z pewnością spodziewać posiadaczek kart Nvidia, gdyż jak pisałem wcześniej, Ubuntu przechodzi na sterowniki Nouveau.

Podsumowując, kolejne wydanie LTS zapowiada się bardzo ciekawe i mam nadzieję, że w kolejnych wersjach zaprezentowany zostanie nowy motyw wykorzystujący dobrodziejstwa RGBA i silnika Murrine.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety