sobota, 20 lutego 2010

Ubuntu oficjalnie przechodzi na sterowniki Nouveau dla kart Nvidia

Autor: Adrian Nowak, 13:57, sobota, 20 lutego 2010


Zespół Ubuntu ogłosił oficjalnie, że zmienia domyślny sterownik dla kart graficznych Nvidia z -nv na -nouveau. Powodem takich decyzji jest podobnie jak w większości tego typu przypadków znacznie szybszy rozwój Nouveau niż jego konkurentów.

Niestety nie obejdzie się bez zgrzytów, gdyż jak się przewiduje dotychczasowi użytkownicy nv mogą mieć problemy ze swoimi kartami graficznymi. Zespół Ubuntu postanowili ich jednak poświęcić w imię lepszego działania systemu u "przeciętnego użytkownika".

Dodatkowym powodem zmian było uzyskanie wsparcia dla obsługi automatycznego dopasowania rozdzielczości ekranu w Kernel Mode-setting. Dzięki mode-settings w jądrze proces uruchamiania systemu jest bardziej atrakcyjny graficznie i płynniejszy.

Co najciekawsze, Nouveau obsługuje na razie jedynie grafikę 2D, zatem użytkownicy kart Nvidia będą musieli zmieniać sterowniki aby uzyskać dodatkowe efekty. Wsparcie dla funkcji 3D jest jeszcze w fazie testów i pojawi się w repozytoriach xorg-edgers gdy będzie gotowe.

Podsumowując, zmiany dla jednych mogą przynieść poprawę działania a dla innych wręcz przeciwnie. Mimo wszystko dobrze, że przy wprowadzaniu aktualizacji bierze się pod uwagę ogół użytkowników. Miejmy nadzieję, że kolejna wersja Ubuntu nie będzie powtórką z problemów z jakimi w ostatnim wydaniu borykali się posiadacze kart Intela.

źródło: webupd8.org

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety